nahoru

Američan zadržovaný v KLDR byl přesunut zpět do pracovního tábora

ČTK, jan 8. února 2014 • 18:00
Kenneth Bae
Kenneth Bae
• foto: 
Profimedia.cz

Americký misionář Kenneth Bae, zadržovaný více než rok v Severní Koreji, byl přesunut z nemocnice zpět do pracovního tábora. V pátek to řekl agentuře Reuters nejmenovaný představitel amerického ministerstva zahraničí a potvrdila to i Baeova rodina, která se obává o jeho zdravotní stav.

Bae byl do pracovního tábora dopraven 20. ledna, uvedl americký představitel s odvoláním na švédského diplomata, který se s vězněným Američanem setkal. Bae byl tedy přesunut do tábora ve stejný den, kdy se v Pchjongjangu objevil před zahraničními novináři v trestaneckém stejnokroji.

Pětačtyřicetiletý Američan korejského původu byl loni v květnu odsouzen k 15 letům nucených prací za údajné podněcování k převratu. Byl zadržen v listopadu 2012, kdy jako představitel cestovní kanceláře navštívil s několika turisty přístavní město Rason na severovýchodě KLDR.

Severokorejský nejvyšší soud uvedl, že prostřednictvím své cestovní kanceláře chtěl zorganizovat skupinu pučistů. Bae se přiznal, ale má se za to, že byl k přiznání pravděpodobně donucen.

Poté, co v pracovním táboře zhubl o 22 kilogramů, přesunuly ho loni severokorejské úřady do nemocnice. Jeho sestra Terri Chungová potvrdila, že jí nyní americké ministerstvo zahraničí informovalo o jeho návratu do tábora. Zdůraznila, že rodina má obavy o jeho zdravotní stav, protože trpí cukrovkou, má problémy s játry a srdeční vadu.

Americká vláda tvrdí, že Bae není vinen žádným zločinem a americký viceprezident Joseph Biden v prosinci prohlásil, že je zadržován bezdůvodně.

ČTK, jan


Klíčová slova: reflex, korea, Kenneth BaeDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.