nahoru

Dynastie Kimů v oslabení: Teta severokorejského vůdce je nejspíš mrtvá

ČTK, jan7. ledna 2014 • 15:39
 Kim Kjong-hi
Kim Kjong-hi
• foto: 
ČTK

Teta severokorejského vůdce Kim Čong-una, donedávna vlivná politička a vdova po popraveném generálovi Čang Song-tchekovi, je údajně po smrti. Sedmašedesátiletá Kim Kjong-hi prý buď zemřela na infarkt, nebo spáchala sebevraždu, napsal s odvoláním na jihokorejský tisk list The Daily Telegraph.

Kim Kjong-hi byla v posledních letech vážně nemocná. Údajně se léčila s rakovinou a minulý měsíc prý odjela do Ruska kvůli problémům se srdcem. Zpravodajský server Daily NK, vydávaný ze zahraničí severokorejskými disidenty, napsal, že Kim Kjong-hi odcestovala v prosinci z KLDR na léčení poté, co ji postihla srdeční slabost spojená se stresem po Čangově popravě.

Jihokorejský deník Čoson ilbo přišel nyní se zprávou, odvolávající se na zdroj v jihokorejské vládě, že sestra zesnulého vůdce KLDR Kim Čong-ila buď podlehla infarktu, nebo si vzala život. Zpráva o úmrtí diktátorovy tety nicméně nemohla být ověřena a řada zvěstí týkajících se severokorejské elity je nepravdivá. Britský list The Guardian v pondělí sdělil, že nedávná informace o tom, že manžel Kim Kjong-hi byl při popravě zaživa roztrhán zdivočelými psy, je fáma rozšířená z čínského satirického blogu.

Vdova po Čangovi, který byl před měsícem popraven za velezradu při největší čistce ve vedení KLDR za současné vlády, rovněž dlouhodobě bojovala s alkoholismem a trpěla depresemi od roku 2006, kdy její dcera spáchala v Paříži sebevraždu.

Diktátorova teta byla naposledy viděna na veřejnosti 10. září. Její jméno nicméně figurovalo na seznamu vysokých činitelů, kteří se podíleli na přípravách pohřbu vlivného představitele vládnoucí Korejské strany práce v polovině prosince. Kim Kjong-hi byla tajemnicí strany a podobně jako její manžel, s nímž v posledních letech společně nežila, měla generálskou hodnost.

Spekulace o jejím osudu vyvolala hlavně její nepřítomnost na ceremoniálech konaných 17. prosince u příležitosti druhého výročí úmrtí jejího bratra Kim Čong-ila.

"Nebylo by žádným překvapením, kdyby byla opravdu mrtvá," konstatoval Tošimicu Šigemura z tokijské univerzity, který je expertem na Severní Koreu. "Nebyla v dobrém zdravotním stavu, léčila se s rakovinou a s alkoholismem se potýkala 30 let," dodal.

Podle Šigemury by také nebylo žádným překvapením, kdyby severokorejský režim s oznámením smrti vůdcovy tety čekal. "Pokud je mrtvá, je to pro Kim Čong-una vážný problém. Jako jediná dcera zakladatele severokorejského státu (Kim Ir-sena) měla moc a legitimitu a chránila Kim Čong-unovu vládu. Nikdo se jí nemohl vzepřít a připomenutím otcova jména mohla donutit stranu a armádu, aby poslouchala její rozkazy. Kim Čong-un se možná bude snažit nějakou dobu tajit její smrt, než zkonsoliduje svou politickou moc," poznamenal Šigemura.

ČTK, jan


Klíčová slova: Severní Korea, Kim Čong-unDiskuse ke článku