nahoru

Kvůli úniku ropy byla evakuována těžební plošina v Severním moři

ČTK 29. prosince 2013 • 08:00
Statfjord
Statfjord
• foto: 
Profimedia.cz

Norská ropná firma Statoil musela přerušit těžbu na své ropné plošině Statfjord A v Severním moři kvůli úniku ropy a plynu. Polovinu ze 168 zaměstnanců evakuovala helikoptéra.

Pole Statfjord je jedno z největších v Severním moři. Leží zhruba 180 kilometrů od norského pobřeží a rozkládá se v britsko-norských vodách.

Únik na plošině byl zaznamenán v sobotu v 17:40 SEČ, řekl agentuře Reuters mluvčí Statoilu Kjetil Visnes. Zhruba polovinu zaměstnanců helikoptéra přepravila na další plošiny, Statfjord B a C. Zatím není jasné, co únik způsobilo, nikdo při něm neutrpěl zranění.

Situace se podle mluvčího večer zklidnila, zatím však není jisté, kdy bude těžba obnovena. Mluvčí odmítl uvést, kolik ropy a plynu se na plošině těžilo v době nehody.

Na celém poli Statfjord se v prosinci podle výpočtů agentury Reuters vytěžilo zhruba 129.000 barelů denně, tedy čtyři miliony barelů za měsíc. Očekává se, že stejný objem se na plošině vytěží i v lednu. Těžba plynu z pole za celý letošní rok má činit 1,05 miliardy metrů krychlových.

ČTK


Klíčová slova: reflex, ropa, severni more, StatfjordDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.