nahoru

Čína překvapuje, zvýší náhrady rodinám, které přišly o jediné dítě

ČTK, Tereza Stonišová27. prosince 2013 • 13:00
Čína
Čína
• foto: 
Profimedia.cz

Už od roku 1979 zná celý svět pojem politika jednoho dítěte, kterou se Čína nechvalně proslavila. Zabíjení malých nechtěných potomků, důraz na mužské, ne ženské potomky. Kromě toho, že počínaje příštím rokem politika jednoho dítěte de facto končí, Čína navíc zavede zvýšení finanční pomoci pro rodiny, jejichž jediné dítě zemře – to je pro rodinu vždy katastrofa, protože Čína nemá důchodový systém, tudíž rodiče jsou ve stáří odkázáni na své dítě.

Jde o další známku toho, jak Čína postupně uvolňuje postoj v nekompromisní populační politice, napsala agentura Reuters.


Čína zavedla koncem 70. let minulého století politiku jednoho dítěte, díky níž, jak tvrdí vláda, se v nejlidnatější zemi světa od roku 1980 narodilo o 400 milionů dětí méně. Od příštího roku má být tato politika zmírněna a víc rodin dostane možnost mít i druhé dítě.
Číňané tradičně závisí na svých dětech, aby jim poskytly podporu ve stáří. Pokud jejich jediné dítě zemře, může to pro ně mít tvrdé následky, protože Čína nemá příliš rozvinutý systém sociální péče či zdravotního pojištění.

Proto od příštího roku páry ve městech, které ztratily jediné dítě a ženě je více než 49 let, budou dostávat příspěvek 340 jüanů (asi 1120 korun) měsíčně pro každého z rodičů.

V prohlášení o tom informovala čínská Národní komise pro zdraví a rodičovské plánování.
Podle dosavadního ustanovení zavedeného v roce 2010 dostávaly páry v případě úmrtí jediného dítěte měsíčně 100 jüanů pro každého z rodičů. Venkovské páry budou podle nové úpravy dostávat měsíčně 170 jüanů v případě, že jejich jediný potomek zemře.

ČTK, Tereza Stonišová


Klíčová slova: reflex, ČínaDiskuse ke článku