nahoru

Putin poslal do parlamentu návrh amnestie. Osvobodí i členky Pussy Riot?

lam, ČTK 9. prosince 2013 • 18:59
Vladimir Putin
Vladimir Putin
• foto: 
profimedia.cz

Ruský prezident Vladimir Putin dnes předložil Státní dumě, tedy dolní komoře parlamentu, návrh amnestie k 20. výročí ruské ústavy.

Stanice Echo Moskvy odhadla, že místo zprvu předpokládaných až 100.000 vězňů se amnestie dotkne jen asi 20.000 lidí. Nicméně podle tisku by amnestie mohla pomoci vězněným punkerkám skupiny Pussy Riot nebo stíhaným aktivistům organizace Greenpeace, nebude se ale vztahovat na Putinovy soupeře Michaila Chodorkovského či Alexeje Navalného.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov označil za "mimořádně předčasné" všechny spekulace, na koho konkrétně se amnestie bude vztahovat.

Všeobecně se ale předpokládá, že mezi amnestovanými nebude někdejší nejbohatší Rus Michail Chodorkovskij, který už deset let pyká za údajnou zpronevěru či za politické ambice. Nebude mezi nimi asi ani Putinův hlavní soupeř na politické scéně, opoziční bloger Alexej Navalnyj, který letos dostal podmíněný trest za údajný podvod.

Amnestie se podle listu Izvestija má vztahovat na členky skupiny Pussy Riot, odsouzené za předvolební výtržnost v kostele, či na aktivisty mezinárodní ekologické organizace Greenpeace, zadržených při protestu proti chystané těžbě ropy v Arktidě. 

Podle Kremlu se má amnestie týkat především sociálně nejohroženějších kategorií odsouzenců, jakož i lidí se zásluhami o vlast. Například jde o nezletilé pachatele, ženy těhotné či s nezletilými potomky, penzisty, invalidy, bývalé účastníky bojů či o záchranáře z jaderné havárie v Černobylu. Podmínkou je také trest do pěti let odnětí svobody s předchozím čistým rejstříkem.

Místopředseda dumy Vladimir Vasiljev odhadl, že amnestie se může vztahovat na asi 25.000 lidí, z věznic však na svobodu vyjdou jen asi dvě tisícovky vězňů. Většina amnestovaných budou totiž lidi odsouzení k podmíněným trestům či obvinění, kteří ještě nebyli odsouzeni.Poslanci by měli návrh amnestie schválit do konce roku. Její realizace může pak trvat dalších šest měsíců.

Letos by šlo o druhou amnestii; první byla zaměřena na podnikatele odsouzené za hospodářské delikty. "Ekonomická amnestie" se dosud uplatnila vůči 1431 lidem, i když se zprvu počítalo s tisíci osvobozenými podnikateli.

Podle premiéra Dmitrije Medveděva je v Rusku zavřeno zhruba 700.000 vězňů.

lam, ČTK


Klíčová slova: putin, Rusko, amnestieDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.