nahoru

Novinka českého internetu: Prohlédněte si gulag on-line

Tereza Stonišová5. prosince 2013 • 19:00
Gulag
Gulag
• foto: 
Gulag.cz

Pozůstatky sedmnácti zaniklých pracovních táborů, jež sloužily jako vězení v éře nejtužšího stalinismu. Občasnké sdružení Gulag nyní zpřístupnilo panoramatickou prohlídku jednoho ze sedmnácti gulagů, po jejichž stopách se vydala expedice několika Čechů.

Na webové stránce Gulag.cz si lze prohlédnout unikátní snímky z výpravy sdružení, které podniklo několik expedic do této oblasti kolem polárního kruhu. Účastníkům výprav se podařilo zdokumentovat pozůstatky celkem 17 těchto dnes již nefunkčních táborů.

„To muzeum je výsledek takové, řekněme čtyřleté práce našeho občanského sdružení a tří expedic, které jsme zorganizovali na Sibiř do oblasti tzv. mrtvé tratě,“ řekl předseda sdružení Štěpán Černoušek. Tuto trať stavěli vězňové v letech 1947 až 1953 u polárního kruhu mezi městy Salechard a Igarka. Záhy po Stalinově smrti byla stavba zrušena. „A ty lágry se tam dochovaly do dnešních dnů,“ podotkl.

Panoramatické fotografie pocházejí z poslední expedice, která se uskutečnila letos v září, aby tábory zdokumentovala. „Dívali jsme se na to jako na unikátní příležitost zdokumentovat něco, co ještě zdokumentováno nebylo,“ popsal fotograf Pavel Blažek. Černoušek podotkl, že další fotografie a dokumenty chtějí na web postupně doplňovat, aby do jara byla přístupná celá dokumentace.

Místa s bývalými tábory vyhledávali členové hlavně pomocí satelitních map. Výprava nejprve zamířila zhruba 250 kilometrů od města Turuchansk do tábora Ključ. Ten ale ke zklamání výpravy krátce předtím kvůli požáru v tajze vyhořel. Badatelé proto museli hledat jiné, zachovalejší tábory. Nakonec nalezli tábor Barabanicha u města Jermakovo.

Tábor Barabanicha byl určen pro zhruba tisíc vězňů, jiné tábory prý byly menší. Podařilo se nafotit některé vězeňské baráky i získat data, podle nichž by se měl dát tábor zrekonstruovat. V tomto táboře se podařilo nalézt i řadu artefaktů. Například na latríně táborové nemocnice našli deník vězně a v něm vedle technických výkresů například verše a osobní zápisky. Našli i dva obrazy namalované zřejmě na plátno z pytle na mouku.

Sdružení Gulag.cz o sobě uvádí, že se zabývá fenoménem vězeňského systému Gulag a obecně sovětským totalitním režimem. Vzniklo na konci roku 2009 a klade si za cíl sdílet a šířit informace o sovětském Gulagu i všem, co s ním souvisí. Klíčová slova: reflex, gulagDiskuse ke článku