nahoru

Agenti FBI zadrželi na Letišti Václava Havla muže, který při loupežném přepadení uřízl penis majiteli lékárny

ČTK, čip 9. listopadu 2013 • 11:17
Letiště Václava Havla
Letiště Václava Havla
• foto: 
letistevaclavahavla.cz

Agenti americké kriminální služby FBI dopadli v Praze ve spolupráci s českou policií muže, který se podílel na brutálním případu únosu v USA. Jak uvedla mluvčí českého policejního prezidia, cizinec byl zadržen na Letišti Václava Havla a následně umístěn do policejní cely. Zároveň soud rozhoduje o jeho vydání do Spojených států.

Americké úřady obvinily celkem čtyři lidi mimo jiné z vážného ublížení na zdraví, mučení a loupeže. Případ se týká loňského přepadení majitele specializované lékárny v Kalifornii, ve které se prodává marihuana pro lékařské účely. Pachatelé muže unesli a chtěli se dostat k penězům, které údajně skrýval. Dva z podezřelých byli zadrženi v pátek v kalifornském Fresnu, třetí pak o den dříve v České republice, informovala agentura Reuters. Čtvrtý pachatel byl dopaden již loni.

K trestnému činu došlo loni na začátku října, únosci majitele lékárny odvezli z jeho domu do pouště. Mučili ho a mimo jiné mu uřízli penis, a tak se ho snažili donutit, aby jim prozradil, kde ukrývá peníze.

Muž, který měl celý útok naplánovat, Kyle Shirakawa Handley, byl dopaden již loni na konci října a od té doby je ve vazbě. Další dva podezřelé, Ryana Anthonyho Kevorkiana a Naomi Josette Kevorkianovou zadržela policie v pátek.

Ve čtvrtek byl v České republice dopaden i čtvrtý pachatel, Hosejn Najerí, který těsně po činu odcestoval do Íránu. Agenti FBI ho podle agentury Reuters zadrželi v Praze ve chvíli, kdy se snažil odletět do Španělska, aby tam navštívil svou rodinu.

Mluvčí českého policejního prezidia Ivana Ježková zásah potvrdila. Cizince podle ní zadrželi kriminalisté z odboru cílenéhopátrání Úřadu služby kriminální policie, takzvaní lovci lebek, ve spolupráci s FBI, která Čechy požádala o spolupráci a součinnost. "Cizinec byl umístěn do policejní cely a v rámci extradičního řízení, o kterém rozhoduje soud, bude rozhodnuto s největší pravděpodobností o jeho vydání do USA," uvedla Ježková. Jak dodala, zatčení proběhlo bez problémů. "Můžeme i říct, že cizinec byl v okamžiku zadržení velmi překvapen reakcí české policie," doplnila mluvčí.

Všem čtyřem pachatelům hrozí v případě odsouzení až doživotní vězení. Majitel kalifornské lékárny únos i ublížení na zdraví přežil, musel být nicméně velmi dlouho hospitalizován. Jak uvedla policie, únosci z místa činu utekli i s jeho poškozenými genitáliemi, lékaři je tak již nemohli přišít zpátky.

ČTK, čip
Diskuse ke článku