nahoru

Vražda mladého Rusa vyvolala v Moskvě nepokoje: Rozzuřený dav napadl přistěhovalce

la, ČTK14. října 2013 • 09:21
Moskva
Moskva
• foto: 
ČTK

Tisíce Rusů v čele s nacionalisty a fotbalovými fanoušky se v neděli zapojily do etnických nepokojů na jižním předměstí Moskvy. Úřady zadržely zhruba 380 lidí

Demonstrace, svolaná kvůli vraždě mladého Moskvana cizím přistěhovalcem, přerostla v útok proti obchodům a firmám zaměstnávající přistěhovalce a v potyčky se speciálními pořádkovými policejními jednotkami OMON. V podvečer ministr vnitra Vladimir Kolokolcev nařídil zmobilizovat veškeré policejní síly v metropoli.

Nepokoje rozpoutala vražda

Rozbuškou k událostem na předměstí Birjuljovo se stala čtvrteční vražda pětadvacetiletého Moskvana Jegora Ščerbakova, kterého prý před zraky snoubenky ubodal nožem "přistěhovalec neslovanského zjevu", patrně ze Střední Asie či z Kavkazu. Po podezřelém vyhlásila policie pátrání.

Nespokojenost obyvatel ruské metropole nicméně vyústila v sérii demonstrací, z nichž ta nedělní přerostla v útok proti obchodům a podnikům údajně zaměstnávajícím nelegální přistěhovalce, s nimiž si prý úřady a policie nedokážou poradit.

"Rusko Rusům," provolávali demonstranti, kteří zapálili a převrátili několik aut. Nacionalisté také zmlátili několik přistěhovalců, na které narazili v nákupním centru či na ulici.

Představitel svazu přistěhovalců Muchammad Amin v rádiu Echo Moskvy varoval, že moskevské ulice mohou být pro cizince v nejbližších dnech nebezpečné, protože nacionalisté "se chovají velice agresivně". A vůbec nejhůře je v Birljuljovu, kde řádí "stovky opilých mladíků". Úřady prý však podnikají účinné kroky, aby se situace vrátila k normálu.

la, ČTK


Klíčová slova: Rusko, nepokoje, Moskva, rasistaDiskuse ke článku