nahoru

V Praze je nejoblíbenější drogou kokain. Prozradila to odpadní voda

ČTK, Tereza Stonišová 9. října 2013 • 18:00
Kokain
Kokain
• foto: 
Profimedia.cz

Průzkumy oblíbenosti drog mají různou metodiku. Pochopitelně je možné se zeptat přímo drogově závislých či rozeslat anonymní dotazníky do škol (základních, středních…). Tahle metoda je už ale zřejmě out, a tak vodohospodáři a správci kanalizací začali zkoumat složení odpadních vod.

V deseti českých městech měří vodohospodáři v kanalizacích přítomnost drog. Výsledky jsou pozoruhodné. V Plzni kraluje heroin, v Praze je to kokain, v Brně extáze, v Ústí nad Labem a v Ostravě je to pervitin.

Vyplývá to z prvních analýz kanalizačních sítí, které budou ve spolupráci se sociology pokračovat, řekl Lubor Hruška, šéf ostravské obecně prospěšné společnosti Accendo-Centrum pro vědu a výzkum.

„Překvapilo nás to. Další je Ústí nad Labem, ale Plzeň má úplně úplně jiný charakter. Jestli je to nějaká přepravní cesta díky blízkosti německé hranice. Ale my měříme užívání, tedy to, co ti lidé ze sebe vyloučí v moči,“ uvedl. Na území města se tedy vyskytuje hodně lidí užívajících heroin, ale nemusí jít o občany Plzně.

Hlavním aktérem prvního podobného projektu v ČR je Výzkumný ústav vodohospodářský, s nímž spolupracují správci kanalizací ve městech. „Týdenní monitoring se třikrát opakuje. Každý den se 24 hodin vzorkuje a ze vzorků se dělají analýzy,“ řekl Hruška. Výzkumníci jsou nyní ve třetině projektu a výsledky budou prezentovat v městech v listopadu, kdy budou mít zcela přesné údaje. Výsledky budou publikovány.

ČTK, Tereza Stonišová


Klíčová slova: drogy, kokain, PrahaDiskuse ke článku