Bulharsko se omlouvá za okupaci Československa | Reflex.cz
nahoru

Bulharsko se omlouvá za okupaci Československa

ČTK, la21. srpna 2013 • 14:56
Bulharsko
Bulharsko
• foto: 
ČTK

Bulharská Sofia si dnes netradičním způsobem připomněla 45. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Místní památník sovětské armádě se zbarvil na růžovo a přibyl na něm i nápis v českém jazyce: Bulharsko se omlouvá!

Na dalších stranách památníku pak jsou nápisy v bulharštině: Omluvte se a Praha '68. Případem se již zabývá policie.

Právě Bulharsko bylo jedním z pětice států východního bloku, které do země poslalo své vojáky. Kdo za obarvením památníku stojí, zatím není jasné. Bulharský deník v této souvislosti poznamenal, že podobnými akcemi v Česku proslul výtvarník David Černý, který přebarvil v roce 1991 na růžovo rovněž památník sovětským vojákům - tank ze druhé světové války.

Jak informoval bulharský deník Dnevnik, kolem půl desáté dopoledne k památníků přijela první hlídka policie, která vyzvala lidi, kteří se zde v tu chvíli nacházeli, aby monument opustili. Následně dorazili další policisté a ti místo ohradili policejní páskou. Bulharské ministerstvo vnitra oznámilo, že se případem zabývá.

Jak poznamenala starostka Sofie Jordanka Fandakovová, u památníku jsou kamery a z jejich záznamů se dá zjistit, kdo za pomalováním památníku stál. Záběry byly poslány policii. Starostka rovněž nařídila příslušným úřadům, aby monument očistily.
  

ČTK, la
Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější