Rusnok doufá v 97 hlasů - to mu prý postačí k získání důvěry | Reflex.cz
nahoru

Rusnok doufá v 97 hlasů - to mu prý postačí k získání důvěry

ČTK, la5. srpna 2013 • 09:19
Jiří Rusnok
Jiří Rusnok
• foto: 
ČTK

K tomu, aby vláda Jiřího Rusnoka získala ve středu důvěru Poslanecké sněmovny a mohla vládnout, potřebuje teoreticky 101 hlasů, v praxi by mu však mohlo stačit i méně.

Dva členové dvousetčlenné Sněmovny budou proti své vůli chybět, a protože většina při hlasování o důvěře vládě vyplývá z počtu přítomných, nebude zapotřebí hlasu 101. poslance. Potřebný počet hlasů pro vyjádření důvěry navíc může snížit nepřítomnost kteréhokoli poslance. Není ale jisté, zda Rusnokova vláda zmíněnou potřebnou stovku na svoji stranu získá.

Rusnok v neděli v České televizi řekl, že by mu k získá důvěry mohlo stačit i 97 hlasů poslanců. Počítá tak zřejmě s tím, že by na středeční jednání dorazilo jen 193 poslanců.

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Kolik brala „jejich Nagyová“ za Paroubka a Grosse?

Opozice

Opoziční strany, kam přibyla i dříve vládní strana Věci veřejné, mají celkem ve svých klubech 91 poslanců. Naopak strany bývalé koalice ODS a TOP 09 mají dohromady 92 poslanců. S nim ale zpravidla hlasuje i šest bývalých poslanců VV, kteří se přidali ke straně LIDEM vedené Karolínou Peake.

K opozici se řadí i dva bývalí sociální demokraté Jiří Paroubek a Petr Benda, kteří nyní hájí barvy NS-LEV 21. Paroubek ale řekl, že bude hlasovat proti Rusnokově vládě.

Pokud by opozice hlasovala pro Rusnokovu vládu, mohl by k jejím hlasům přibýt i hlas exministra školství Josefa Dobeše, který ohlásil, že ji chce podpořit. Rozhodnout se teprve hodlá bývalý "véčkař" Jaroslav Škárka, Vacek se hodlá vyjádřit v pondělí.

Sobotkův odchod

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka tento týden připustil, že jako jedno z řešení zvažuje i odchod svých poslanců ze sálu. Pokud by 54 poslanců ČSSD uposlechlo svého předsedu a opustilo sál, zůstalo by v něm - při neúčasti Ratha a Pekárka - 144 poslanců.

ČTK, la


Klíčová slova: jiří rusnok, vláda, důvěra, opozice, hlasy


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější