nahoru

Jde mi o eliminaci dvou největších zel. Tomáš Hanák odpovídal čtenářům Reflexu

pev10. ledna 2013 • 06:00
Tomáš Hanák
Tomáš Hanák
• foto: 
Profimedia.cz

Herec a moderátor Tomáš Hanák v uplynulých týdnech rozčeřil předvolební vody hned dvěma angažovanými videi, v nichž se pokouší přesvědčit voliče, aby nedávali hlas ani jednomu ze dvou favoritů prezidentských voleb s komunistickou minulostí.


Myslí tím samozřejmě Miloše Zemana a Jana Fischera. Zajímá vás, podle čeho se bude on sám ve volbě rozhodovat, nebo byste mu radši položili otázku k jeho herecké kariéře?Teď máte tu nejlepší příležitost. Tomáš Hanák totiž bude hostem on-line rozhovoru Reflexu - ve čtvrtek 10. ledna od 13 hodin.

 

 

On-line rozhovor s Tomášem Hanákem

Jakub Porod, 10. ledna 2013 • 15:16
Dobrý den, vlastně nemám otázku. Pouze bych Vám chtěl poděkovat za odvahu a chuť se veřejně vyjádřit.
Nu, to se mi po čertech hodí. Rádo se stalo, pane Jakube. Jdu si dát cigáro a pak asi natřu tu skříň, asi teda slonová kost, ať má žena rakost (to aby se to rýmovalo). Adios, amigos.
Marky, 10. ledna 2013 • 15:13
Dobrý den pane Hanáku, nemyslíte, že Vaše kampaň je pouze vyháněním zla zlem? A opravdu si myslíte, že pan Zeman, který jako jediný má šanci dostat se do druhého kolo (i když doufám upřímně v zázrak) je lepší volbou než pan Fischer? Přijde mi, že tím, že dáváte negativní reklamu panu Fischerovi, děláte reklamu vlastně panu Zemanovi. Nechci házet oba dva do jednoho pytle, ale myslím si, že v "souboji" Zeman x Fischer, který nás nejspíše čeká je celku jedno, který z těch to dvou vyhraje. Sice chápu, že nechcete, aby byl někdo, kdo byl v KSČ prezidentem (a to ti snad doufám myslí skoro každý), ale na druhou stranu je Vaše kampaň mířená pouze jednostranně a myslím si, že na některých kandidátech by se našli daleko horší prohřešky, než byla příslušnost v KSČ. Děkuji za odpověď a přeji mnoho úspěchů v osobním životě a velice si Vás jako člověka vážím a obdivuji Vaši pevnou vůli ve vítězství nad alkoholem (držím palce, ať i nadále vítězíte)!
Proboha, to video je v nadsázce! Teď mě děsí, jestli jsem někamu neposunul jazýčky vah k Zemanovi! Marky, Marky Tánko, doufejme v zázrak! A pomozme zázraku tím, že - jako uvědomělí občané - odložíme hlasovací lístky p. Fischera a Zemana do kontejneru k recyklaci, během které se z nich stane třeba ubrousek, kapesníček pro dámičku, toaleťáček na utření zadničky robátku, nebo dobrá kniha, ale i složenka, co naplat... Cokoli lepší, než ty dva lístky v urně. Herneiss, já už tady nepokrytě agituji. Ano...a tak mě to nějak strhlo, že v téhle chvíli věřím, že se ten zázrak opravdu stane a my si zvolíme toho nejlepšího člověka z možných.
Tomáš, 10. ledna 2013 • 15:04
Na které ze svých mnoha filmů se vždycky rád podíváte?
Moc jich není, ale Pražská 5, Kopytem sem...už proto, že jsem tam černovlasý kudrnáč.
Šitake, 10. ledna 2013 • 15:03
Dobrý den, pane Hanák, co říkáte na stávající amnestii ? Jaký k tomu máte postoj vy ? Kde si myslíte, že je to největší zlo v naší politické sféře ?
Já mám rád filmy, v kině jsem pečený/vařený. Snažím se pochopit smysl. Myslím, že Big Je-shit-a chtěl ve finále předvést, co všechno si smí dovolit. A o čem se bude psát. Fantastická je jeho reakce na kritiku: správnost amnestie potvrdí čas. To je geniální. Stejně dechberoucích je ale spousta dalších věcí: třeba že si p. Zeman bere do úst Železnou lady - jako vzor. Nebo Obamu. Nevím, kde je to zlo. To jsou fakt náměty na filmy, na dramata (třeba fr. film Ministr, 2011) - nepochybuji, že mnozí politici kdysi skutečně chtěli sloužit národu, zemi - pak přijdou ústupky, formulace typu "politika je umění možného", "konsenzus napříč politickým spektrem", "přehodnotil jsem", také to strašlivé alibi "stranická loajalita", skvostem je i "myslím, že jsem nevinen", "přísahám, že pravděpodobně ano"... Připomeňme Chandlera: "politika vyžaduje ty nejlepší lidi a není na ní nic, co by ty nejlepší lidi přitahovalo" - a jsme zase u toho: kdo si dnes troufne v cynismem prožrané zemi přijít s nějakým ideálem, vizí? Póóómóóc! Tak jo, když do pekla, tak na parádním koni: nejednou mě napadlo, že by snad bylo lepší, kdyby se náš národ rozpustil v nějakém jiném, v nějakých jiných národech: trochu africké krve kvůli optimismu a radosti ze života, trochu asijské kvůli pracovitosti a smyslu pro rodinu a tradice, trochu skandinávské pro bojovnost, hrdost, neústupnost a čest... Češi, Češi, hop-hop-hop! A do státního znaku puk. Fuck. Omlouvám se, mám to tady fakt rád - ale při pohledu na líbeznou krajinu se zároveň vkrádá otázka: tak proč je tady tolik věcí špatně?
Honza, 10. ledna 2013 • 14:44
Tomasi vazim si Te a jsi mi sympaticky a myslim si ze nejsem urcite sam. Chapu ze umelci byli vzdy takovou protivahou chyb v systemu a vice ci mene vtipne na ne upozornovali ale vzhledem k tomu ze Tve poznamky mi prijdou oproti nekerym ostatnim velmi konstruktivni a vecne neuvazoval by si o aktivnim vstupu do politiky pokud by se nasla dost velka skupina simpatizantu? Dekuji a omlouvam se za tykani ale pro mne je to takhle osobnejsi a v poradku...
Já jsem v politice - jsem radním v naší obci. Snažím se. A daří se! Naše fantastická starostka je letitou členkou ODS (a má z toho cyklické krize), je tam komunistka, socdemák, bezpartijní... Normálně to funguje - doprdele! Proč to nefunguje v nejvyšších patrech? Proč jen přestřelky levice-pravice, duchaplné bonmoty pro kamery. Možná jsem slepýš, ale já opravdu nemám pocit, že by se snažili SPOLEČNĚ USILOVAT o obecné blaho. Pardon, nechal jsem se unést...
Nora, 10. ledna 2013 • 14:38
Dobrý den, budete prezidenta volit matematicky?nebo kvůli osobním sympatiím?
Dříve jsem volíval /volívával citem, což se často ukázalo jako blbost. Teď dávám přednost pokud možno pečlivému studiu profilů kandidátů. Zase jsem musel obdivovat Mistra, Mistra Miloše, který v debatě působil tak moudrým dojmem, umně spřádal slova do vět, tu pousmání vložil, tu zachmuření nad osudem vlasti zas... Úplně jsem viděl Umu Thurman, jak jede za Mistrem, vystoupá až nahoru na Vysočinu, kde On ji zasvětí do tajemství Nejvyšší Manipulace a Strategie. Nebezpečný Mistr.
Honza, 10. ledna 2013 • 14:31
Dobrý den, koho tedy máme volit?
Vážně, podívejte se na www.nasipolitici.cz, najdete tam, kdo má špínu za nehty. Nechci přispět k tříštění hlasů, ale bez Honzy a Miloše tam pořád zbývá docela slušný, přijatelný výběr.
umělci-největší blb ve státě, 10. ledna 2013 • 14:29
Budou ještě další videjka? Natočíte něco o Maorském princi, nebo Kalouskovi A a Kalouskovi B?
Ve státě? Nebo ve stádě? Ať tak, či onak, dál nic točit nehodlám; rád bych teď konečně dodělal manželce (po deseti letech) tu vestavěnou skříň, to - aby to znělo pěkně - v současnosti vnímám jako prioritu. Už je to dvakrát natřené, jenže na bílo - a žena najednou přišla s tím, že by se jí víc líbila slonová kost. Taky musím ještě do otvorů po vrutech nastrkat tyglíky, aby tam nezely ďuzny... Nezdržuju Vás?
Lucy, 10. ledna 2013 • 14:25
Jakmile lidi ztratí smysl pro humor, nezbude jim nic. Líbí se mi to, co děláte, jen tak dál. Jaký máte názor na Karla Schwarzenberga?
Na poslední otázku: ano, dost dobrý. Selský rozum. A třeba jím použité přirovnání "sám sobě ježek kadeřav" jsem s nadšením zařadil do slovníku. Ano, líbil by se mi na zdi nad katedrou. Ale zda jej budu volit ze mně nevypáčíte. Opakuji: jde mi pouze o - aby to hezky znělo - "eliminaci dvou největších zel". Ó, to se mi povedlo...
vorezprut, 10. ledna 2013 • 14:21
Diky za vse! Sklep do kazde rodiny!
Jménem souboru děkuji. Ale dočetl jsem se, že prý jsme komoušům lezli do pr... No, v jedné diskuzi pod videem jsem se také dočetl, že jsem v osmdesátých letech pravidelně chodil do dvou klubů pro homosexuály (ale autor - konkrétně p. Ano Nym - pak připustil, že jsem možná bisexuál... Také, že nemám co kecat, když jsem byl s rodiči na Kubě (což jsem zřejmě, jako pětiletý, nějak šikovně zařídil). Také jestli jsem náhodou nepodepsal antichartu. Také mi bylo vyčteno, že jsem se před kamerou nanalíčil a neučesal - což je, připusťmne, otázka zcela zásadní.
Tomas Nekolny, 10. ledna 2013 • 14:12
Dobry den, chtel bych Vam podekovat za Vase videa a nejen kvuli obsahu, ale kuvli tomu, ze se nebojite rici svuj nazor a jdete s kuzi na trh (coz je skoro doslovne pri cteni prispevku nize). Mohu se zeptat jestli budete i v budoucnu vice reagovat na politicke deni, nebo se Vas takto dotkla jen volba prezidenta? A koho budete volit, jestli to chcete verejne priznat? Dekuji.
Díky. Vlna útoků a reakcí na internetu je vážně pekelná, beru nějaký sajrajt na žaludek, jo, Anacit. A na spaní Stillnox. A potřebuju, aby mě manželka pohladila. A mám už možná paranoiu, já se někdy fakt modlím, hlavně, aby to nebolelo, až mi někdo přijde rozbít tlamu, což vzhledem ke složení "dotčených" volebních týmů není až tak vyloučeno. Samozřejmě bych si přál, abych vše bylo tak, že nebude třeba vystupovat, ale toho už se Hanák (55) asi nedožije. Koho budu volit? V mých "vzkazech" mi šlo o to, oslabit dva hlavní favority (alespoň podle průzkumů, raději jim nevěřme), Fischera a Zemana. V té chvíli už by, myslím, bylo možné vybrat kandidáta, který nebude vyloženou tragédií a krokem vzad - já bych snad dokonce po letech i tančil! Ale konkrétní nebudu, odpusťte (bylo by totiž jasné, že mě platí).
fanda, 10. ledna 2013 • 14:02
Dobrý den, chtěl sem se zeptat, jaky máte názor, na vše co se to tady kolem děje...myslím tím světové dění... Snaha o omezování lidských svobod...politické loutky...manipulace pomocí médií, zatajování informací....to že by měl nastat nový světový řád...pro celý svět jedna měna...a fakt, že vlastně celý svět řídí už celkem dlouhou dobu ti nejbohatší z nejbohatších, tzv. Elita, Iluminati nebo chcete-li Bildenbergove... A teď jen k ČR, nemyslíte, že přímá volba prezidenta u nás nemá smysl..? Vždyť u nás prezident nemá zdaleka tak velké pravomoce jako prezident v USA..tady to je úplně jinak nastavené...tudíž přímá volba prezidenta u nás nemá takřka skoro žádný význam...? P.S. - už je to pár let, ale musím Vám povědět, že jak jste napsal tu písničku Technoparty,... po tom co Paroubek, a pan bývalý policejní prezident Husak vyslali těžkoodence na Czechtekk... No jen že parádně jste to v tý skladbě vystihl..;) Louko, někdy zas...) Naschledanou, a Láska ať Vás provází...=)
Já už bych si leckdy přál, aby mě Pepka klepla - na hřbitově u Tábora máme opravdu krásný hřbitov. Nejsem planetární optimista. Vše se relativizuje, vina, trest, věrnost, rodina. Nerozumíme věcem kolem nás, vše je příliš rychlé. Zaplaťpámbu, že ještě stále platí "všichni tam musíme" (ale díky pokroku vědy už mám taky strach). Mým nejoblíbenějším spisovatelem je Michel Houllebecq. Ale když jsem jel do studia natočit video proti Zemanovi, připomínal jsem si postavu Clinta Eastwooda z filmu Gran Torino (a pouštěl si na kuráž Rolling Stones).
Petr, 10. ledna 2013 • 13:58
Dobrý den pane Hanáku! Jste také šokován(jako já) z případné volby 2.kola-Fišer:Zeman?
Hopla na druhý konec otazníkového pole! Ano, jsem. Mám strach. Malá dušička. Bude to ale docela jasná ilustrace stavu společnosti. Teď to asi schytám za propagaci nacismu, ale video na youtube s Hitlerem, který řeší náš předvolební stav, to je bohužel naprosto přesné. Mrazivě přesné.
Torinese, 10. ledna 2013 • 13:53
Ještě jsem se vás zapomněla zeptat-nepřicházíte s tím antikomunismem trochu s křížkem po funuse- po 23 letech? Neměli jste tlačit po převratu spíš na Havla a takhle hlasitě protestovat proti jeho smířlivosti ke komunistům? Tolerovali jste Čalfu a další bolševiky ve vládě, nevadila vám alibistická hesla "nejsme jako oni", ani "tlusté čáry za minulostí". Havel dostal bolševiky do parlamentu a nepostavil jejich stranu mimo zákon-tím je legalizoval. Pláčete na špatném hrobě, soudruzi.
Jistě, je pozdě. Bohužel, málokdo by asi v euforii roku ´89 dokázal odhadnout, co bude v r. 2012. V této chvíli jde o post prezidenta, ale pohraničnický politruk, pplk. Sloup v Karlovarském kraji na postu radního pro školství a mládež, to je taky hororový scénář. Na druhou stranu: je demokracie - a volby jsou skutečně svobodné.
Daniela, 10. ledna 2013 • 13:47
Pane Hanáku, měl jste někdy v životě vedle sebe člověka, který byl v KSČ? Přímo vedle vás - tj. stal se nějakým způsobem součástí vašeho života. Nemyslím tím profesora, který vám dával zápočet z marxismu-leninismu, jako každému studentu VŠ. Myslím tím člověka, který nějak výrazně ovlivnil váš život. V dobrém nebo ve zlém. Ne třeba jen vyloženě v osobním životě. Ale třeba i takového, který vám či vašemu kamarádovi otevřel nebo pomohl otevřít nějaké dveře, které by jinak zůstaly zavřené. Dveře, kterými když se vejde, jde se směrem životní cesty, jakou chci jít. Děkuji za zodpovězení mých otázek. Daniela.
Otec byl v KSČ, prošel i prověrkami (následně začal intenzivněji pít, ach jo, máme to holt v rodině), pravděpodobně měl podíl na mém přijetí na gymnázium, protože jsem původně nebyl přijat pro velký počet uchazečů, ale na odvolání jsem přijat byl. Jestli mě něčím ovlivnil? Možná nepřímo, možná jsem už ve svých třinácti/patnácti vnímal to vynucené pokrytectví, ztrátu sebeúcty.
Michal Exner, 10. ledna 2013 • 13:33
Dobrý den pane Hanáku. Dávám Vám za pravdu v tom, že žádný bývalý komunista nemá co dělat v dnešní politice. Otázkou je, zda ti, co odešli z KSČ po okupaci (nebo je vyloučili) jsou tímto krokem morálně očištěni. jak se na to díváte? PS: Jak mohu v rámci sdružení Dekomunizace pomoci bojovat proti nástupu komunistů?
Morálně snad očištěni jsou. Ale dnešní otázka je jasná: mají být prezidentem demokratického státu?
Hana, 10. ledna 2013 • 13:32
Dobrý den, co jste říkal na vyjádření mistra Olmera?? Tušil jste, kolik si nese ještě od dob společného natáčení zapšklosti? Díky.
Vít Olmer svojí obhajobou sebe i pana Fischera nepomohl ani jednomu. Zapšklost a přebytek žluči jsem tušil už dlouho, je mi to líto, protože na natáčení Bonů a klidů vzpomínám jako na dobrodružství (přiznávám: řádně zalité alkoholem). Důvody zapškolsti můžu jen hádat, asi nedostatek seberealizace.
Kamil, 10. ledna 2013 • 13:27
Nezda se vam, ze je to dalsi Premluv babu?
Možná, nevím. Nikdo nikdy nikoho nenutil se na tyhle věci dívat. Opravdu: já jsem se jen veřejně vyjádřil, veřejně se zeptal; nemám ani pocit, že bych na někoho útočil.
Vasek, 10. ledna 2013 • 13:25
Nemyslite ze prezidenta vlastne voli media,staci sikovne lidi namirit tam kam potrebuji,ruzne pruzkum vetsi prostor kandidatum nez ostatnim a podobne,Napriklad o p. Fiserove se vubec pomalu ani nemluvi a nepise
Chyba médií. Ovšem média mají své vlastníky, kteří nejsou objektivnosti vždy nakloněni - a také musí hledět vpřed, kdo si bude v budoucnu platit nejvíc inzerce. Každopádně ale volič - tím myslím odpovědného voliče - má dnes dost způsobů, jak si informace obstarat (s opravdu čistým svědomím doporučuji Transparency International, respektive www.nasipolitici.cz. Je to neuvěřitelné: každý druhý občan ČR ví, zda Agátě Hanychové na přehlídce vykoukla bradavka (omlouvám se), ale zjistit si dostatek informací o lidech, kteří mají vlát...pardon: sedět na Hradě, na to už čas a chuť nezbývá.
pavel. , 10. ledna 2013 • 13:18
Opilec a narkoman by se k takovým věcem vůbec neměl vyjadřovat.
Dejte mi chvilku, po takovémhle "direktu" si fakt musím jít šlehnout...
Pavel, 10. ledna 2013 • 13:17
Pane Hanáku, zajímalo by mě, kdo vás za tuto kampaň platí, nebo kdo platí vysílací čas vašich spotů v médiích.
Pokud to některá televize odvysílala (nejspíš ukázku ve zprávách), je to jejich rozhodnutí.
JB, 10. ledna 2013 • 13:16
Dobrý den, proč jste nyní podpořil Miloše Zemana, když ještě před Vánoci jste byl pro Vladimíra Franze?
Video je v nadsázce, nebudu volit Zemana. Ale možná mnoho nechybělo - když jsem zveřejnil video proti Fischerovi, ozval se mi člověk ze Zemanova volebního štábu. Zřejmě usoudili, že jsem jejich člověk a pozvali mě, abych Miloše podpořil v duela s Fischerem na TV Prima. Když jsem odmítl, přišla mi sms s nabídkou (cituji) "refundace zcela dle Vašich představ". "Ustál" jsem to a nikam nešel, sms-ku mám ale uloženou, jako příklad vedení lidumilovy kampaně.
Aleš Fritscher, 10. ledna 2013 • 13:10
Vážený pane Hanáku.............. prosím vás ve jménu svých dětí, přestaňte vystupovat v televizi, přestaňte být veřejně činnou osobou, přestaňte se vyjadřovat. Mám dvě dospívající děti a vštěpuji jim že alkoholismus a toxikomanie jsou metlou která ničí člověka, udělá z něj trosku která není schopna normálně žít, nikdy se svého nešvaru nezbaví, nikdy z nich nic nebude, prostě s alkoholovou či drogovou MINULOSTÍ budou nuly............a pak přepnu televizi, dobročinná akce a tam BÝVALÝ alkoholik apeluje na naše svědomí, bývalý alkoholik apeluje na svědomí jednoho a pak i druhého kandidáta.........je v televizi, novinách na internetu. Pane Hanáku poraďte JAK mám postrašit své dospívající děti tím, že JEDNOU alkoholik, POŘÁD alkoholik když VY mi to kazíte !!! .......... díky s pozdravem Ing. Fritscher Aleš Kroměříž
Na konci to máte správně - bývalý alkoholik neexistuje, stejně jako bývalý komunista, bývalý černoch. Jsem abstinující alkoholik. Nerad Vám ztěžuji výchovu svou angažovaností v charitě či věcech veřejných (s malým V), ale já fakt nemám pocit, že bych se musel kvůli dávným vypitým bečkám zříci jakékoli veřejné činnosti, omlouvám se. A ať se Vám výchova daří.
Chirurg, 10. ledna 2013 • 13:05
Dobrý den. Jste jeden z mála umělců,kteří se nebojí říct svůj názor.Podle posledních zpráv to vypadá na závažný únik informací z "Hradu".(Záhadný návrat manažera vytunelovaného Trend fondu-Miroslava Vlastníka,který si přiletěl pro amnestii) Taky si myslíte,že prezident Klaus nezvládl závěrečné dny svého funkčního období?Děkuji
Myslím, že to pan prezident tentokrát fakt špatně odhadl. Ale jinak mám pocit, že ti dva kluci z prognosťáku tady už skoro dvacet let hrají na hrací ploše ČR nějakou klukovskou hru. Během hry je možné spolupracovat, cílem hry však především zůstává trumfnout druhého. A teď budu premiérem! Jo? Tak já taky! Ale já prezidentem! Jo? Tak počkej, já udělám amnestii, že se všichni pose...!
Jyrka, 10. ledna 2013 • 12:57
Dobrý den, pane Hanák, nemáte jako já pocit, že v naší politice chybějí skutečné osobnosti a díky tomu se volba prezidenta stává jen volbou menšího zla?
Strašně. Chybí osobnosti, chybí ideály, chybí vzory, se kterými by člověk poměřoval své vlastní činy. A tak se plíživě přizpůsobujeme, porovnáváme své drobné pře-činy se zlo-činy mocných - a hleďme, vycházíme z toho najednou sami sobě jako vcelku slušní lidé. Vlastně je otázka, zdali takový vzor vlastně vůbec chceme, hledáme; jestli nám takhle není líp, jestli ten život není takhle jednodušší. Nadávat na císaře pána, na Němce, na komunisty, na demokracii... Uff.
Anton, 10. ledna 2013 • 12:53
Kdo Vás za to platí, mistře?
Bingo! Takže postupně: když jsem se otřel o Fischera, byl jsem placen Zemanem, to dá rozum. Když o Zemana, byl jsem placen knížetem. Kybych ve videích pokračoval - což nebudu, blahopřeji Vám všem! - byl bych placen postupně zbývajícími, nakonec Táňou. Antone, čert vem Hanáka, ale to už opravdu nevěříte, že by v Čechách někdo mohl něco dělat ať už z idealismu, nebo prostě proto, že chce klidně spát, bvez pocitu, že mlčel a jen lamentoval? Při pohledu do diskuze pod vzkazem Věry Čáslavské jsou tytéž otázky: kdo vás, Věro, platí? V tomhle považuji situaci u nás za fakt skličující, jo, k slzám, protože v naší - nerad to říkám, zparchantělé - zemi už nejsme schopni věřit v ideály, cynismus vítězí. Omlouvám se za patos, ale legrace končí.
františek abrahám, 10. ledna 2013 • 12:44
Taky Vás někdo takhle veřejné mlel,když jste měl problémy sám se sebou,Vy neskutečně svatý ničím neposkvrněný člověče. motofanca@seznam.cz
Jsem mlen po prakticky po každém veřejném vystoupení či rozhovoru. Problémy jsem měl se vším možným, s rodinou, s alkoholem, nic z toho jsem, mám pocit, nijak neskrýval. Od roku 1994 abstinuji.
Zdeněk, 10. ledna 2013 • 12:40
Pane Hanák zajímalo by mě proč budete volit toho hulváta pana Zemana?Taky bývalý komunista.
Dobrý den. Tak hurá do toho. Podívejte se, prosím, na ono video znovu, až do konce. Je to nadsázka (což je informace i pro mnohé další). Ne, nebudu volit Zemana.

 

A pokud jste neviděli Hanákova videa, můžete to napravit:

 

 

pev


Klíčová slova: petrvnoucek, rxrxDiskuse ke článku