nahoru

Česká korupce má před sebou ještě kus práce. Celoevropského renomé stále nedosáhla

aja31. května 2012 • 06:00
Neber úplatky, neber úplatky...
Neber úplatky, neber úplatky...
• foto: 
Profimedia.cz.

Které země Evropy jsou nejpracovitější, nejlínějši či nejzkorumpovanější? To se zjistí těžko. Ale lze zjistit, o kterých zemích si to myslíme. Průzkum Pew Research Center zkoumal stereotypní představy Evropanů o ostatních zemích. Jak výsledek dopadl?

 

Ačkoli si 54 % Čechů myslí, že Česko je nejzkorumpovanější zemí Evropy, stále nás čeká dost práce, abychom o tom přesvdčili i ostatní. Post nejzkorumpovanější země si totiž suverénně drží Itálie. Vyplývá to alespoň z průzkumů Pew Research Center.

 

I když na tom Česko poctivě pracuje, renomé korupčního ráje si ještě nezískalo. Holt desetiletí budovaný kult mafiánských filmů pár českými kmotry jen tak neprolomíme. Pokud chceme být světoví, musíme zabrat!

 

Ukazuje to tato tabulka, jež odpovídá na otázky, která země je vnímána jako nezkorumpovanější, nejméně zkorumpovaná, nejpracovitější a nejméně pracovitá.

 

 

Pokud bychom chtěli na někoho zapůsobit, je rozumné investovat energii do Poláků. U nich jsme totiž dostali v této anketě alespoň to jedno procento hlasů, u ostatních je to už úplný propadák.

 

I ostatní výsledky jsou pozoruhodné, někdy i humorné. Třeba fakt, že největší pracanti jsou pro všechny Němci - s výjimkou Řecka, kde panuje domnění, že nejpracovitější jsou právě Řekové. To je vtipné obzvlášť proto, že právě Řekové jsou nejméně pracovitý národ pro řadu zemí včetně Česka.

 

Naprosté unisono je pak v otázce nejméně zkorumpované země. Tou je pro všechny Německo. Jedno procento Řeků ovšem zmínilo Českou republiku... Snad se objeví nějaká nadace, která jim v rámci panevropského vzdělávání zaplatí výlet s CorruptTour a omyl se příště nebude opakovat.

 

Evropa očima Čechů:


Nejpracovitější země   
Německo 47%
Česko 15%
Velká Británie 3%
Švédsko 3%
Rakousko 2%
Francie 2%
   
Nejlínější země   
Řecko 46%
Itálie  8%
Česko 6%
Polsko 4%
Rumunsko 3%
Španělsko 3%
   
Nejzkorumpovanější země   
Česko 54%
Řecko 8%
Itálie  5%
   
Nejméně zkorumpovaná země  
Německo 25%
Velká Británie 13%
Švédsko 10%
Dánsko 3%
Finsko 3%
Rakousko 3%

 

aja


Klíčová slova: adamjavurek, rxrxDiskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře