nahoru

Facebook po týdnu na burze? Rozčarování a problémy. Jak jste uhádli vývoj ceny akcií vy?

aja25. května 2012 • 14:02
IPO Facebooku nedopadlo zrovna nejlépe...
IPO Facebooku nedopadlo zrovna nejlépe...
• foto: 
Profimedia.cz

Před týdnem vstoupil Facebook na americkou burzu NASDAQ. Dlouho očekávaný moment a jedna z největších novinek na burze za poslední roky skončila s velkými rozpaky. Jak jste tipovali vývoj vy?

Před týdnem jsme se vás zeptali: Jak si podle vás budou stát akcie Facebooku týden, měsíc a rok po uvedení na burzu? Dnes tedy nastal moment, kdy můžeme vyhodnotit první část otázky.

 

Nejdřív realita: Facebook měl vstoupit na burzu s cenou $38 za akcii, nakonec se začal prodávat za $42. Ještě první den se ale cena vrátila na původních 38 dolarů. A pak pád pokračoval. V jeden okamžik se dostal dokonce pod hranici 31 dolarů. Po týdnu byla jeho cena $33,03 za akcii.Rozčarování jde ruku v ruce s různými průšvihy. Kontroverzní byl například fakt, že analytici hlavního manažera emise Morgan Stanley začali velké akcionáře ústně varovat před špatnými novými výsledky Facebooku a tedy i před nákupem akcií. Malí akcionáři se cítí podvedení a podávají žaloby, v pohotovosti je též komise pro cenné papíry.

 

Vstup na burzu navíc provázely technické potíže, kvůli kterým například část neakcionářů dlouho nevěděla, zda akcie vlastní či nikoli. Možná se pak někteří z nich modlili, aby se ukázalo, že tyto "Schrödingerovy akcie" nakonec vůbec nezískali. Nicméně i tady příjdou ke slovu právníci.

 

Řada lidí a komentátorů očekávala jiný průběh: cena akcií díky horečce a malým akcionářům nejprve vylétne a až postupně se zkoriguje. Tento scénář - tedy pokles mezi prvním týdnem a prvním měsícem - odhadovalo také 39,2 % našich čtenářů.

 

A hodnota Facebooku? Průměrně jsme po týdnu očekávali cenu $43,38, medián pak byl $42. Pokud jste se netrefili, nejste v tom sami. V první části odhadu se mýlili i téměř všichni mladí čeští podnikatelé, kterých jsme se před týdnem zeptali.

 

Klobouk dolů před čtenáři Igorem Svatošem a Altaicou, kteří cenu téměř trefili (32 resp. 34 dolarů). Zajímavé je, že se shodují i ve výhledu na další měsíc: cena spadne na 28 dolarů. Pak se ve výhledu liší: podle Altaicy se bude Facebook prodávat za $36, podle Igora Svatoše jen za 16 dolarů.

 

Jestli bude mít pravdu, bude to velké zklamání. Jak nyní tipujete cenu akcií Facebooku měsíc od vstupu na burzu (18.6.2012) vy?

 

aja


Klíčová slova: adamjavurek, rxrxDiskuse ke článku