nahoru

Americký internet v šoku: Kongres schválil zákon CISPA, který omezuje soukromí

aja27. dubna 2012 • 09:00
CISPA - kontroverzní zákon
CISPA - kontroverzní zákon
• foto: 
Lumin Consulting

Debata okolo velmi kontroverzního zákonu CISPA získala nečekané rozuzlení: zákon byl narychlo schválen Kongresem a navíc v tvrdší podobě.

Pamatujete na haló kolem zákonů SOPA a PIPA, které měly ohrožovat svobodu internetu? A na následující evropskou variantu - dohodu ACTA? Před pár týdny se v USA začalo diskutovat nad novou hrozbou: zákonem schovaným tentokrát pod zkratkou CISPA.

 

Komentátoři ji glosovali jako horšího bratrance předchozích legislativních snah. Uznávaná organizace Electronic Frontier Foundation například spustila akci Týden proti CISPA a speciální web, kde upozorňuje na rizika zákona, který má původně firmy chránit proti internetovým útokům. V rámci něj ale teoreticky umožňuje špehování uživatelů firmami, soukromými agenturami či vládou.

 

Americký Kongres nyní zákon schválil. Udělal tak zcela nečekaně: o den dříve, než byl bod původně na programu, a navíc s dodatky, které jej činí ještě nebezpečnějším. Uznávaný publicista Cory Doctorow (před pár dny byl mimochodem v Praze) to komentuje ostře: Kongres právě smazal čtvrtý dodatek americké ústavy o právu na ochranu svobody.

 

Server TechDirt vysvětluje: "Vláda by mohla prohledávat informace, které sbírá díky CISPA, pro účely vyšetřování amerických občanů; stačí, aby prohlásili, že někdo spáchal zločin proti kybernetické bezpečnosti, a prakticky proti nim budou bezmocné veškeré nástroje na ochranu soukromí. V podstatě říká, že čtvrtý dodatek Ústavy online vůbec neplatí."

 

Další dodatky měly zákon údajně naopak změkčit, ale analýza EFF ukázala, že se to nepovedlo ani trochu.

 

Zákon nyní musí ještě schválit Senát a prezident USA.

 

aja


Klíčová slova: adamjavurek, rxrx, CISPADiskuse ke článku