Švédsko uznalo náboženství milovníků kopírování. Uctívají svaté symboly CTRL+C a CTRL+V | Reflex.cz
nahoru

Švédsko uznalo náboženství milovníků kopírování. Uctívají svaté symboly CTRL+C a CTRL+V

pev5. ledna 2012 • 18:16
Švédsko uznalo náboženství milovníků kopírování. Uctívají svaté symboly CTRL+C a CTRL+V
foto: Profimedia.cz

Ve Švédsku se objevila nová, oficiálně uznávaná církev. Její zástupci si říkají kopimisté ve vší vážnosti považují sdílení souborů na internetu za náboženský rituál. Církevními symboly jsou klávesové zkratky CTRL+C a CTRL+V pro kopírování a vkládání dat a "věřící" zastávají názor, že informace obřadem kopírování nabývají na hodnotě.


O oficiální schválení podle serveru TorrentFreak.com kopimistická církev usilovala od založení v roce 2010. Úřady ale žádost jejího zakladatele, studenta filozofie Isaka Gersona, dvakrát zamítly. Dostatečně prý neformalizoval náboženské rituály. Třetí žádost o registraci byla přijata.Přestože je sdílení souborů ve Švédsku bez souhlasu majitele autorských práv i nadále považováno za nelegální, Gerson věří, že oficiální přijetí církve odstraní stigma spojené se sdílením dat. Doufá také, že na existenci nové církve budou pamatovat i poslanci při formulování budoucích zákonů.

 


Církev nevyžaduje od svých členů žádné poplatky a pořádá náboženská setkání, v nichž kopimisté sdílejí s ostatními informace skrze remixování a kopírování.

 

Jen za poslední půlrok podle serveru TorrentFreak se počet členů Misionářské církve kopimismu, jak zní její oficiální název, ztrojnásobil - z jednoho na tři tisíce. A v souvislosti s posledním "požehnáním" její existence toto číslo zřejmě ještě poroste. "Myslím, že k přihlášení ke kopimismu najde odvahu více lidí. Možná ne na veřejnosti, ale alespoň mezi blízkými," doufá podle serveru Gerson.


Do Prahy míří "polonahý" happening. Účastníci si svléknou kalhoty a projedou se metrem

pev


Klíčová slova: rxrx, petrvnoucek


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější