Krev a pepřový sprej. Americký "svátek" konzumu se zvrhl ve festival násilí | Reflex.cz
nahoru

Krev a pepřový sprej. Americký "svátek" konzumu se zvrhl ve festival násilí

pev28. listopadu 2011 • 12:00
Black Friday
Black Friday
• foto: 
Youtube.com


Infarkty, střelba před obchody, útoky nožem, všudypřítomné tlačenice, vyrabované výlohy a zákazníci postříkaní pepřovým sprejem; název amerického konzumního "svátku" černý pátek, který následuje po Dni díkuvzdání, získal ve světle dramatických událostí z konce minulého týdne diametrálně odlišný význam.


Během víkendu zaplavily internet děsivé zprávy a videa nahraná v obchodech z různých koutů USA. K rozpoutání násilí stačilo málo; nabídka zlevněného zboží.

 

Páteční nákupní šílenství má jednu oběť. V Západní Virginii dostal zákazník v davu infrakt. Podle deníku The Daily News zkolaboval před očima řady lidí, kteří incident ignorovali a dokonce překračovali jeho tělo v honbě za zlevněným zbožím. Zemřel po převozu do nemocnice.

 

V San Franciscu postřelil lupič člověka, který se odmítal vzdát svého nákupu, a v San Fernandu postříkala žena pepřovým sprejem hlouček lidí jen proto, aby se snáze dostala k regálu s videohrami.

 

USA dnes slaví svátek nespoutaného konzumu. Jak vypadají tamní obchody?Podle profesorky maketingu Theresy Williamsové z Indianské univerzity vytvořil letos tvrdý marketing ve spojení se zoufalými zákazníky hotovou výbušnou směs.

 

Podíl viny nesou i obchody, které otevřely v očekávání vysokého zájmu v brzkých ranních hodninách, jen aby uvítaly nevyspalé a popuzené zákazníky posedlé slevami. Řada z nich se musela ještě před svítáním potýkat na parkovištích se zloději, kteří využili výjimečné příležitosti.

 

"Přidejte k tomu fenomén online voucherů, který uspokojuje psychologický hlad po nalezení neskutečných slev, a máte zaděláno na problém," řekla blogu The Huffington Post Williamsová.Slevy pokračují i dnes, i když jen na internetu. Pro pondělní marketingovou akci po černém pátku se vžil název "kyberpondělí" a jak se zdá, je určena především lidem, kteří netouží po adrenalinových bojích mezi regály. Ty nehorší můžete vidět v následujících videích.

 

Boj o vaflovače za dva dolary:

 

Nebezpečný boj o videohry:

pev


Klíčová slova: rx, petr vnoucek


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč Babiš a spol. neoznámí, že spolu nechtějí dál vládnout?
PREMIUM X Analogový Instagram: Jak také může vypadat fotka pořízená mobilem
PREMIUM X Karel Steigerwald: Duo zla, Zeman s Babišem, likviduje svobodu. Vy se na to díváte
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější