nahoru

Mašínové v orloji. Poděbrady mají novou, a velice hravou dominantu

HANA BENEŠOVÁ1. listopadu 2011 • 06:00
Mašínové v orloji. Poděbrady mají novou, a velice hravou dominantu
foto: Tomáš Tesař

T. G. Masaryk má od pátku stručnou historii Poděbrad přímo na dohled. Naproti prezidentově soše, u vstupu na poděbradskou kolonádu se 28. října objevil neobyčejný plakátovací sloup. Ke státnímu svátku dostalo lázeňské město unikátní dárek – poděbradské dioráma, jinak řečeno dětský orloj.

 

Orloj má na svědomí poděbradská rodačka a výtvarnice Lucie Seifertová. Autorka devítimetrového bestselleru Dějiny udatného českého národa tentokrát vtipně a vkusně přibližuje dávnou i nedávnou minulost Poděbrad. Na požádání – po vhození desetikoruny – se v zastřešeném plakátovacím sloupu zvedne opona a spustí se krátké představení doprovázené písní o Poděbradech.

 

Desítky plakátů na orloji nabízí poučení ve zkratce, nechybí na nich však ani vysvětlivky, které nadsázku doplňují o věcné údaje. V paměti snadno utkví inzerát: „Pronajmu Poděbradsko. Zn: Potřebuju reprezentovat. Váš král Jan Lucemburský“, výzva „Zabraň požáru! Žádáme alchymisty doprovázející našeho nejjasnějšího císaře Rudolfa II., aby věnovali zvýšenou pozornost baňkám a křivulím …“, nebo apel „I ty se staň zemědělcem! Přestaň lovit mamuty! Pěstuj obilí!“

 

 

Nechybí ani upozornění na otevření Koleje krále Jiřího, která svým studentům nabízí pestré možnosti uplatnění: prezident, režisér, jiná významná osobnost. Jiné plakáty zvou na výlet „Cestovní kancelář Král Jiří pořádá zájezd NA KONEC SVĚTA. Kapacita omezena, nutno osvědčit urozený původ.“ Na přednášku generála Laudona či na sportovní akci: „Orientační běh po stopách bratří Mašínů. Trasa vede z Poděbrad do Berlína.“

 

 

Výtvarnice Lucie Seifertová teprve nedávno zjistila, že vyrostla ve stejné ulici – Na Chmelnici -, kde Mašínovi za války bydleli a schovávali uprchlého sovětského zajatce. „Názory na ně se velmi různí, do paměti Poděbrad ale bezpochyby patří,“ dodává Lucie Seifertová.

HANA BENEŠOVÁ


Klíčová slova: rxDiskuse ke článku