Poslední slova Steva Jobse? "Oh Wow. Oh Wow. Oh Wow." | Reflex.cz
nahoru

Poslední slova Steva Jobse? "Oh Wow. Oh Wow. Oh Wow."

pev31. října 2011 • 13:37
Digitální mozaiky Steva Jobse
Digitální mozaiky Steva Jobse
• foto: 
Profimedia.cz


Necelý týden poté, co světová knihkupectví zaplavila biografie Steva Jobse, se nezasvěceným lidem otevřelo další okno do soukromí zesnulého zakladatele Applu.

 

Jobsova biologická sestra, spisovatelka a profesorka anglického jazyka Mona Simpsonová, poskytla webu deníku The New York Times přepis vlastní vzpomínkové řeči, kterou 14. října přednesla na akci pořádané na Stanfordské univerzitě. Kromě střípků z dob, kdy se občasně setkávala se svým bratrem, v ní detailně vylíčila poslední hodiny, které strávila u jeho postele.

 

"Co jsem se naučila od smrti svého bratra, byla skutečnost, že jeho osobnost měla vliv na všechno: Jaký byl, takový zemřel," řekla pozůstalým Jobsova sestra. Na žádost svého bratra, který jí zavolal v ráno v úterý 4. října, prý pospíchala do Palo Alta. "Tón jeho hlasu byl vřelý, srdečný, milující, ale zněl jako člověk, jehož plíce byly připoutané k vozidlu, jenž byl už na začátku své cesty, jako by mu něčeho bylo líto, opravdu hluboce líto, že nás opouští."Nemocný Jobs, kterého v té chvíli od smrti dělilo několik hodin, se s ní začal loučit už po telefonu. "Počkej. Už jedu. Mířím v taxíku na letiště. Budu u tebe," řekla mu. "Říkám ti to teď, protože se bojím, že to nestihneš, drahá," vzpomíná Simpsonová na slova zakladatele Applu, který podlehl rakovině slinivky břišní."Když jsem přijela, on a jeho Laurene (Jobsova manželka, pozn. red.) spolu vtipkovali jako rodiče, kteří spolu žili a pracovali každný den svého života. Podíval se na oči svých dětí a jako by se od nich nedokázal odpoutat."Okolo druhé hodiny odpoledne ho podle Simpsonové jeho manželka probudila, aby si mohl promluvit se svými přáteli z Applu. Po nějakém čase se ale jeho dýchání změnilo, bojoval o každý nádech. "Doktor Fischer mu dal šanci padesát na padesát, že přežije noc."

 

Stevova poslední slova, vyřčená o několik hodin dříve, byla podle ní jednoslabičná a zopakoval je třikrát po sobě: "Stevova poslední slova byla: Oh Wow. Oh Wow. Oh Wow."

 

Jobsovo rozloučení se světem fanoušky inspirovalo k založení webu OhWowOhWowOhWow.com. Kromě jeho fotografie na něm návštěvníci najdou odkaz na vzpomínkovou řeč a jeho slavný citát: "Smrt je velmi pravděpodobně tím nejlepším vynálezem života, protože funguje jako původce změn."

pev

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější