nahoru

Poslední slova Steva Jobse? "Oh Wow. Oh Wow. Oh Wow."

pev 31. října 2011 • 13:37
Digitální mozaiky Steva Jobse
Digitální mozaiky Steva Jobse
• foto: 
Profimedia.cz


Necelý týden poté, co světová knihkupectví zaplavila biografie Steva Jobse, se nezasvěceným lidem otevřelo další okno do soukromí zesnulého zakladatele Applu.

 

Jobsova biologická sestra, spisovatelka a profesorka anglického jazyka Mona Simpsonová, poskytla webu deníku The New York Times přepis vlastní vzpomínkové řeči, kterou 14. října přednesla na akci pořádané na Stanfordské univerzitě. Kromě střípků z dob, kdy se občasně setkávala se svým bratrem, v ní detailně vylíčila poslední hodiny, které strávila u jeho postele.

 

"Co jsem se naučila od smrti svého bratra, byla skutečnost, že jeho osobnost měla vliv na všechno: Jaký byl, takový zemřel," řekla pozůstalým Jobsova sestra. Na žádost svého bratra, který jí zavolal v ráno v úterý 4. října, prý pospíchala do Palo Alta. "Tón jeho hlasu byl vřelý, srdečný, milující, ale zněl jako člověk, jehož plíce byly připoutané k vozidlu, jenž byl už na začátku své cesty, jako by mu něčeho bylo líto, opravdu hluboce líto, že nás opouští."Nemocný Jobs, kterého v té chvíli od smrti dělilo několik hodin, se s ní začal loučit už po telefonu. "Počkej. Už jedu. Mířím v taxíku na letiště. Budu u tebe," řekla mu. "Říkám ti to teď, protože se bojím, že to nestihneš, drahá," vzpomíná Simpsonová na slova zakladatele Applu, který podlehl rakovině slinivky břišní."Když jsem přijela, on a jeho Laurene (Jobsova manželka, pozn. red.) spolu vtipkovali jako rodiče, kteří spolu žili a pracovali každný den svého života. Podíval se na oči svých dětí a jako by se od nich nedokázal odpoutat."Okolo druhé hodiny odpoledne ho podle Simpsonové jeho manželka probudila, aby si mohl promluvit se svými přáteli z Applu. Po nějakém čase se ale jeho dýchání změnilo, bojoval o každý nádech. "Doktor Fischer mu dal šanci padesát na padesát, že přežije noc."

 

Stevova poslední slova, vyřčená o několik hodin dříve, byla podle ní jednoslabičná a zopakoval je třikrát po sobě: "Stevova poslední slova byla: Oh Wow. Oh Wow. Oh Wow."

 

Jobsovo rozloučení se světem fanoušky inspirovalo k založení webu OhWowOhWowOhWow.com. Kromě jeho fotografie na něm návštěvníci najdou odkaz na vzpomínkovou řeč a jeho slavný citát: "Smrt je velmi pravděpodobně tím nejlepším vynálezem života, protože funguje jako původce změn."

pev


Diskuse ke článku