nahoru

Film místo šprtání. Probíhá kampaň za posílení oboru filmové a audiovizuální výchovy na českých školách

red 1. prosince 2022 • 17:00
Film místo šprtání. Probíhá kampaň za posílení oboru filmové a audiovizuální výchovy na českých školách
Film místo šprtání. Probíhá kampaň za posílení oboru filmové a audiovizuální výchovy na českých školách
• foto: 
red

Obor filmové a audiovizuální výchovy byl pod zkratkou F/AV schválen již v roce 2010 a od té doby se vyučuje na českých základních školách a gymnáziích. Přesto se bohužel učí jen na čtyřech ZŠ ze sta a na pětině gymnázií. Proč? To zmapoval sociologický průzkum pořádaný Asociací pro filmovou a audiovizuální výchovu. Posílení výuky F/AV má podpořit série spotů nebo crowdfundingová kampaň.

Dosavadní průběh projektu Posílení oboru filmové a audiovizuální výchovy vyvrcholil 23. listopadu kulatým stolem na Ministerstvu kultury ČR. Na něm byly představeny výstupy sociologického průzkumu, který například zjišťoval, co školám a učitelům chybí, aby mohli obor F/AV kvalitně rozvíjet. Na kulatém stolu byly také prezentovány studie o filmové výchově napříč Evropou či unikátní Kurzy filmové výchovy.

Předseda Asociace a iniciátor setkání Pavel Bednařík ke zmíněnému průzkumu říká: „Zjištění nejsou překvapivá, chybí aprobovaní učitelé, metodická podpora, učebnice, filmy a hlavně ukázky z filmů. Protože promítat celé filmy v hodině je pro školy často příliš velký luxus. Těší nás, že je zájem o naše kurzy filmové výchovy, ačkoliv je zřejmé, že o nich ani řada škol a učitelů neví. V tuto chvíli máme kolem 70 absolventů kurzů, postupně přibývají další. Kurzy jsou komplexní, obsahují 65 lekcí a témat, další podpůrné materiály. Na rok 2023 připravujeme také podpůrné semináře a webináře akreditované Ministerstvem školství. To je důležitá motivace pro učitele, aby si je mohli zahrnout do takzvaného Dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků nebo “šablon”.“

Podle Bednaříka učitelům chybí know how a zkušenosti, jak obor učit. „A nemohu zapomenout také na důležitou propagačně-osvětovou součást projektu. Pro náš obor je totiž nesmírně důležité, aby se s ním ve školách počítalo, aby se o něm vědělo a jeho význam byl veřejně akceptován. Spustili jsme proto kampaň, která má pomocí spotů a podpoře ambasadorů, tedy známých osobností, povědomí o oboru posunout,“ říká předseda Asociace.

Ve spotech se sloganem „Film místo šprtání“ vystupuje například herečka Tereza Dočkalová, ambasadory kampaně se stali Václav Marhoul, Michaela Pavlátová, Helena Třeštíková, Antonie Formanová a další.

Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu existuje od roku 2017 a sdružuje v současnosti téměř 50 členů, jednotlivců i organizací a institucí, kteří se věnují filmové výchově. Vedle řady dalších aktivit provozuje portál filmvychova.cz, jehož cílem je shromažďovat a sdílet veškeré podstatné informace o oblasti filmové a audiovizuální výchovy v České republice i ve světě. Na rok  2023 Asociace chystá Filmouku, průvodce světem filmu pro učitele, žáky i rodiče. Filmouku lze podpořit v crowdfundingové kampani na Donio.

 

red


Klíčová slova: kultura, školství, film, vzdělání


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.