Video placeholde
Demonstrace Chcípl pes v Praze 7.3.2021
Demonstrace Chcípl pes v Praze 7.3.2021
Demonstrace Chcípl pes v Praze 7.3.2021
Demonstrace Chcípl pes v Praze 7.3.2021
Demonstrace Chcípl pes v Praze 7.3.2021
51
Fotogalerie

Tisíce demonstrantů se nakonec na náměstí dostaly. Ke střetu s policií nedošlo, protest byl opět rozpuštěn

Policie vyzvala k rozchodu odpůrce roušek a dalších protiepidemických opatření, kteří se dnes v pozdním odpoledni znovu shromáždili na Staroměstském náměstí v Praze. Po dvou desítkách minut odpůrci vládních opatření proti koronaviru žádosti policie vyhověli. V souvislosti s protesty policisté do 15:00 zadrželi 17 lidí kvůli přestupku, jímž bylo neuposlechnutí výzvy nebo nerespektování vládních nařízení. Účastníci akcí, jichž bylo několik set, neměli povinnou ochranu nosu a úst.

Původně ohlášených demonstrací na Staroměstském a předtím na Václavském náměstí se chtělo zúčastnit více než povolených 100 lidí. Mluvčí pražské policie Jan Daněk nepotvrdil, že mezi zajištěnými byl i poslanec Lubomír Volný (dříve SPD), který podobně jako ve Sněmovně odmítal na demonstraci nosit roušku či respirátor, jak uvedla CNN Prima News s odvoláním na ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Jeho přestupek by mohl posuzovat imunitní výbor dolní komory.

Policejní opatření platila i na Václavském náměstí, kam na 13:00 svolala demonstraci iniciativa My společně včetně Volného. Policie rovněž náměstí uzavřela a do prostoru ohraničeného červeno-bílými zátarasy pustila jen stovku účastníků, což je nyní povolený počet lidí při shromážděních při epidemii koronaviru, a občany, kteří v dané oblasti bydlí. Organizátor zhruba po deseti minutách akci ukončil.

Ještě kratší trvání měla demonstrace na Staroměstském náměstí, která byla ukončena krátce po zahájení ve 14:00. Toto shromáždění, které pořádala iniciativa Chcípl PES, podle policie rozpustil magistrátní úředník "z důvodu překročení stanoveného počtu účastníků shromáždění". Jeho účastníci se poté vydali na Petřín a následně zpět na Staroměstské náměstí.

Policie v týdnu avizovala, že bude na ohlášených demonstracích kontrolovat dodržování pravidel, která jsou omezena kvůli šíření koronaviru. Zaměřit se chtěla mimo jiné na to, zda je účastníků protestů povolený počet, jsou jen z okresu, kde se akce koná, a mají předepsanou ochranu nosu a úst. Policisté nepustili za hranice okresů několik autobusů, které na demonstraci proti vládním opatřením mířily do Prahy.