nahoru

Ruská policie zatkla při protestech proti věznění Navalného přes 1600 lidí. Je mezi nimi i jeho žena Julija

ČTK31. ledna 2021 • 13:20
Ruská policie zatkla při protestech proti věznění Navalného přes 1600 lidí. Je mezi nimi i jeho žena Julija
foto: ČTK/AP/Alexander Zemlianichenko

Rusové dnes v desítkách měst vyšli do ulic na protest proti uvěznění opozičního předáka Alexeje Navalného. Úřady v předstihu varovaly před tvrdým postihem za účast na nepovolených shromážděních. Dění podrobně sleduje ruský server OVD-Info specializovaný na monitorování policejních akcí, podle něhož bylo od rána zadrženo přes 1600 lidí. Více než 100 zatčení připadá na Vladivostok. Demonstrace už začala také v Moskvě, kde OVD-Info hlásí stovku zadržených. Údaje o počtu zatčených podle OVD-Info rostou po minutách.

Ve Vladivostoku se mezi zadrženými nakrátko ocitli i novináři. Asi stovka Navalného příznivců vyšla u mořského pobřeží na led, kde vytvořili ze svých těl písmeno N a vykřičník. "Zatknou každého, kdo už nevydrží na mraze a vrátí se na břeh," poznamenal zpravodaj listu Kommersant. Demonstrovalo se i Petropavlovsku-Kamčatském a v Chabarovsku.

V Moskvě úřady sáhly k bezprecedentním bezpečnostním opatřením: v okolí Kremlu uzavřely stanice metra, omezily autobusovou dopravu a nařídily uzavřít restaurace a obchody. Podle policie přišlo na demonstraci v hlavním městě asi 300 lidí. Server Newsru.com oznámil, že se policie chystá blokovat okolí Kremlu a ústředí tajné služby FSB na náměstí Lubjanka, tedy prakticky celé historické centrum metropole. V Moskvě jsou od středečního večera zatýkáni Navalného spolupracovníci a zástupců opozičních médií.

Minulou sobotu se proti věznění Navalného demonstrovalo v desítkách ruských měst, přičemž bezpečnostní složky zadržely přes 3000 osob. Navalného policie zadržela 17. ledna ihned po jeho návratu z Německa, kde se léčil po otravě nervově paralytickou látkou novičok. Z té Navalnyj obviňuje ruskou tajnou službu a osobně prezidenta Vladimira Putina. Soud tento týden zamítl odvolání Navalného proti vazbě, ve které nyní hlavní kritik Kremlu čeká, zda nebude poslán do vězení kvůli údajnému porušování pravidel dříve uloženého podmíněného trestu.

Mluvčí ruského ministerstva vnitra Irina Volková v sobotu prohlásila, že lidé by se měli protestů zdržet kvůli pokračující epidemii covidu-19. Každý, kdo bude přistižen při porušování karanténních opatření, podle ní může čelit trestnímu stíhání.

ČTK
Diskuse ke článku