nahoru

Nejbližší rozvolnění? Možná v polovině února. Počet hospitalizovaných musí klesnout pod 3 000, říká Blatný

-bam-, ČTK24. ledna 2021 • 17:30
Nejbližší rozvolnění? Možná v polovině února. Počet hospitalizovaných musí klesnout pod 3 000, říká Blatný
foto: Hynek Zdeněk

Česko se do čtvrtého protiepidemického stupně s mírnějšími omezeními přesune nejdřív v polovině února, kdy by počet lidí hospitalizovaných s covidem mohl klesnout pod 3000. Naočkování nejrizikovější skupiny, do které patří lidé nad 80 let a zdravotníci, se ale nejspíš zpozdí až do konce března. V pořadu Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). 

Index protiepidemického rizika PES se sice už 11 dní drží na úrovni čtvrtého stupně, v ČR ale stále platí pátý, nejpřísnější stupeň opatření. Vláda rozvolnění nechystá. "My si teď nemůžeme dovolit zdravotnický systém přetěžovat. Musíme dosáhnout toho, aby se nemocnice vyprázdnily," uvedl Blatný. V nemocnicích se nyní s covidem léčí 5741 nakažených, pokles na 3000 by měl trvat minimálně tři týdny.

Laboratoře v ČR v sobotu odhalily 4222 případů koronaviru, zhruba o 1000 méně než před týdnem. Aktuálně v zemi je zhruba 107.000 nakažených, většina má mírný průběh. S koronavirem dosud zemřelo 15.369 lidí. V lednu je obětí zatím 3470, více než za celý prosinec.

Podle Blatného epidemická situace neumožňuje, aby se mladší školáci od 1. února vrátili do škol. "Neumím si představit, že by se uvedlo do chodu nějakých 300.000 dětí a s tím jejich 200.000 rodičů," řekl. Míní, že od února je reálný návrat žáků devátých tříd a maturantů. Podle ministra je nutné rychle připravit zákon, který by umožnil přijímat protiepidemická opatření bez nouzového stavu. Současný nouzový stav platí do 14. února, kabinet bude pravděpodobně žádat prodloužení o dalších 30 dní.

Do nejohroženější skupiny patří zhruba 838.000 lidí. Jejich naočkování mělo původně skončit v únoru. Kvůli zpožděným dodávkám vakcíny se tento termín ale zhruba o měsíc posune. Do konce března má Česko podle ministra jistých asi 1,5 milionu dávek. "To odpovídá počtu lidí v té nejrizikovější skupině (k podání dvou dávek)," dodal.

-bam-, ČTK


Diskuse ke článku