nahoru

Nejnovější informace o koronaviru. V oranžovém stupni rizika nákazy jsou čtyři středočeské okresy

ČTK, mrb 11. září 2020 • 14:30
Nejnovější informace o koronaviru. V oranžovém stupni rizika nákazy jsou čtyři středočeské okresy
foto: Blesk:TONDA TRAN

Ve druhém oranžovém stupni rizika nákazy koronavirem jsou čtyři středočeské okresy. Hygienici od pondělí nařídí noční omezení provozu v restauracích a barech v celém kraji, řekla dnes ČTK mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová. Důvodem podle hygieniků je, že v těchto provozovnách se nákaza šíří masivněji než jinde.

Zbývající středočeské okresy jsou v prvním rizikovém stupni. Minulý týden bylo v tomto stupni sedm okresů z celkových 12. Podle Šalamunové má většina lidí nakažených koronavirem žádné nebo lehké příznaky. Počet hospitalizovaných podle ní dramaticky neroste.

Okres Uherské Hradiště je po dnešní aktualizaci takzvaného semaforu ministerstva zdravotnictví v druhém oranžovém stupni rizika nákazy novým typem koronaviru. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Oranžová barva značí počínající komunitní přenos. Od pondělka bude na Uherskohradišťsku stejně jako v dalších okresech v tomto stupni omezena otevírací doba restauračních zařízení. Restaurace a bary budou muset mít zavřeno mezi půlnocí a 06:00. Krajská hygienická stanice již vydala mimořádné opatření, platit bude do odvolání, zjistila ČTK.

Do zeleného stupně pohotovosti, který značí výskyt nákazy bez komunitního přenosu, se nově posunuly regiony napříč republikou s výjimkou slezských. Místo dosavadních deseti je takových oblastí 40. Nejzatíženějšími regiony jsou Praha a Středočeský kraj.

Lidé v Praze si budou muset od pondělka vydezinfikovat ruce u vchodu do všech veřejných budov, řekl primátor. Důvodem je snaha zabránit šíření covidu.

Při návratu z Rumunska nebude od pondělí nutná karanténa či test na covid. Povinnost bude platit jen při cestě ze Španělska včetně Kanárských ostrovů.

ČTK, mrb
Diskuse ke článku