nahoru

První virtuální festival počítačových her na světě. Ve Španělsku vystoupí čeští vývojáři

-bam- 15. května 2020 • 18:30
Festival Animayo
Festival Animayo
• foto: 
Animayo

V polovině května (16 a 17. 5.) spouštějí organizátoři španělského Festivalu animace, videoher a speciálních efektů první stoprocentně virtuální přehlídku, včetně simulace festivalového prostředí. Festival s názvem Animayo se letos koná v Las Palmas na Kanárských ostrovech  za účasti on-line hvězd světové animace a  díky spolupráci Českého centra Madrid bude mít silné zastoupení také Česká republika. Na světovou scénu herního průmyslu se totiž dostávají špičkoví čeští vývojáři počítačových her: Ivan Buchta (Bohemia Interactive), Lukáš Kunce (Amanita design), Tomáš Dvořák, autor hudby a zvukových efektů počítačových her. Představení českých tvůrců na festivalu je dalším z projektů ekonomické diplomacie, za kterým stojí České centrum Madrid a Velvyslanectví ČR ve Španělsku.

Animayo je vůbec prvním světovým festivalem animace ukotveným do virtuální platformy. Letošní 15. ročník probíhá prostřednictvím streamingu, virtuálně, on-line a prezenčně. Pro návštěvníky je připraveno více než 50 setkání s experty a odborníky zapojenými do jedné z nejvýznamnějších platforem světa animovaného filmu, zvláštních efektů a videoher. Na letošním fóru se představí také Česká republika.

ČESKÁ REPUBLIKA MÁ HODNĚ CO NABÍDNOUT

Česká studia zaměřená na počítačové hry patří ke světové špičce. Hry jako Arma 3, Day Z, Kingdom Come nebo Samorost či Machinárium dosahují celosvětově milionů prodaných kusů.   Kreativní ředitel studia Bohemia Interactive Ivan Buchta pohovoří o mezinárodně úspěšných hrách Arma 3 a DayZ z dílen brněnského studia. Prezentace Lukáše Kunceho  nazvaná „Neskutečné světy Amanita Design“ představí publiku výtvarně mimořádné hry Samorost, Machinarium a Chuchel. Na Kunceho naváže autor hudby a zvukových efektů počítačových her Tomáš Dvořák. 

„Festival Animayo začal připravovat virtuální platformu již na podzim. Organizátoři totiž chtěli uspořádat akci pro fanoušky animace a počítačových her po celém světě a nebýt závislí jen na jednom místě a španělském publiku, platit pronájmy sálů, letenky, ubytování hostů. Nyní v době coronavirové epidemie, kdy se nemohou konat akce pro veřejnost, byla tato platforma jako dar z nebes,“ Stanislav Škoda, ředitel Českého centra Madrid.

Podoba virtuálního festivalu je výjimečná v tom, že debaty tvůrců se odehrávají sice s reálnými lidmi, ale v simulovaném prostředí jako v počítačové hře. Do tohoto prostředí se budou promítat přímé vstupy hostů, které se budou streamovat prostřednictvím platforem jako ZOOM Net nebo YouTube. Hlavní část programu, prezentace formou masterclass, se vysílá prostřednictvím YouTube.

SVĚTOVÁ PLATFORMA

Spolu s českými mistry Ivanem Buchtou, Lukášem Kuncem, Tomášem Dvořákem, se na festivalu představí také uznávaní profesionálové z oblasti animovaného filmu a videoher Cinzia Angelini z Dream Works (spolupracovala například na filmu Spiderman II.), Roger Kupelian ze studia SONY Imageworks (podílel se na speciálních efektech ve všech třech dílech Pána prstenů), nebo britsko-japonská animátorka Aya Suzuki ze studia Walt Disney (na jejím profesním kontě však  figurují také jména  Hayao Miyazaki, Wes Anderson).

-bam-
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.