nahoru
Očima vévody z Ellgutu

Démon alkohol znovu řádí. Na triku má miliony mrtvých

Jan Berwid-Buquoy 4. března 2011 • 13:34
opilec
opilec
• foto: 
Youtube.com

Zdá se, že svět se začíná plnit opilci. Alespoň takové starosti si dělá bavorský deník Südwest Presse. Není sám. Světová zdravotnická organizace (WHO) se k obavám připojuje. V globálním měřítku prý konzumace alkoholu za posledních pět let stoupla o 15 % . Na rozdíl od konzumace drog, jež údajně zůstává stabilní. Ve světě tedy zájem o alkohol stoupá. Oproti tomu se zdá, že kouření stagnuje. V téže časové periodě klesl zájem o tabák o 2,6 %. Fakt tedy, řečeno sarkasticky, zní: Méně lidí má vyhuleno a více vychlastáno. Úsudek o tom, co je horší, přenechávám čtenářům.

 

Americký spisovatel Jack London popisuje boj s alkoholem ve svém bestselleru John Berleycorn čili Král Ječmínek, který vyšel v češtině jako Démon alkohol. Český název mi připadá daleko přiléhavější. Autor v díle zcela jasně ukazuje, jak se z naprosto rozumného člověka požívajícího ve stále větší míře alkohol stává troska.

 

 

 

Bavorský deník Südwest Presse nepoukazuje na pomalý společenský úpadek alkoholika, nýbrž hovoří o společenském trendu: 2,5 miliónu mrtvých ročně následkem nehod (převážně dopravních) v souvislosti s opilostí. Periodikum pokračuje: Konzumace lihových nápojů způsobuje rakovinu, onemocnění krevního oběhu a cirhózu jater. U starších jedinců, po čtyřicítce, dochází rovněž k odumírání mozkové tkáně, a tím k nadměrné nechápavosti.

 

Konzumace pouhých 50 g alkoholu na den (jeden půllitr piva) u mužů a 20 g u žen (1 dl vína) stačí k tomu, aby se z člověka stal maximálně po deseti letech úplný blbec. Tvrdí to WHO.

 

Již tradičně je nejnižší konzumace lihových nápojů v zemích islámu. Jedná se o severní Afriku, Blízký východ a jižní Asii. Korán pití alkoholu zakazuje. Tedy na rozdíl od bible. Tam například svatý Pavel zásadně doporučuje nahradit vodu vínem (Timoteus 5:23). Rovněž Ježíš Kristus učinil s vodou krátký proces – proměnil ji ve víno! V každém křesťanském kostele pozvedá katolický farář nad hlavu číši vína …

 

 

Bavorská Südwest Presse varuje: 320 000 lidí mezi 15.–29. rokem umírá ročně na otravu alkoholem. Nejvíc opilců na světě je v Bosně a Hercegovině. Vypije se tam v průměru 56 litrů čistého alkoholu. V přepočtu se to rovná 140 litrům čtyřicetiprocentní kořalky ročně na hlavu včetně nemluvňat. V Bosně konzumuje 73 % obyvatelstva denně tvrdý alkohol v průměrném množství 2 dl na osobu.

 

V žádném případě bych ale toto faux pas nevztahoval pouze na Bosnu a Hercegovinu. Vzpomínám si na svou první návštěvu této země s mým kamarádem Michalem Kurkou v roce 1965. V době mých právnických studií na UK Praha jsem si dopisoval s Chorvatem jménem Božidar Čulo. Byl to veselý chlapík, jenž mimo to, že od rána do večera pil bílé víno a rakiji (obdoba moravské slivovice), rovněž výborně ovládal němčinu. Bydlel v městečku Pitomača, nedaleko maďarských hranic. Jejich rodina tam vlastnila asi 50 hektarů vinic a dalších 20 hektarů si pronajala. Vínem, rakijí a koňakem alkoholizovala rodina Čulových skoro celý okres. Božidar nás pozval na skleničku rakije, a tak jsme byli já a Kurka skoro dva týdny naloženi v lihu. Poté, co nám v blízké nemocnici Virovitica vypumpovali žaludek, už nás Božidar nikdy na skleničku nepozval.Diskuse ke článku