Chcete být spokojení? Přestěhujte se blízko k parku nebo kinu, radí vědci | Reflex.cz
nahoru

Chcete být spokojení? Přestěhujte se blízko k parku nebo kinu, radí vědci

Marie Barvínková14. června 2019 • 08:30
Kino v blízkosti bydliště pomáhá podle vědců k lepšímu životu
Kino v blízkosti bydliště pomáhá podle vědců k lepšímu životu
• foto: 
Profimedia.cz

Kdo hledá nové bydlení, měl by si všímat i toho, co je okolo. Místa jako knihovny, kina, restaurace, posilovny, ale i veřejné parky v dosahu se totiž dlouhodobě podílejí na tom, jak jsme v životě spokojení.

Zjistili to výzkumníci z American Enterprise Institute. V květnu Daniel Cox a Ryan Streeter zveřejnili výsledky studie, ve které zkoumali občanskou vybavenost jednotlivých čtvrtí v amerických městech. Zjišťovali, jestli tam lidé mají v dosahu to, co je baví, a jaký to má vliv na jejich celkovou spokojenost i pocit bezpečí.

Pochopitelně pozitivní. Aspoň pokud se jedná o malé obchody a trhy s potravinami, restaurace, bary a kavárny, posilovny, kina a střediska zábavy vůbec, parky, komunitní centra či knihovny. Ideální situace je pak taková, kdy jsou tyto možnosti vzdálené maximálně čtvrthodinku chůze od místa, kde bydlíme.

Babišova a Zemanova dehonestace demonstrací je dnes stejně zbabělá a ubohá jako za …

Kdo je spokojený a kdo osamělý

Výzkumníci jejich podíl sledovali ve velkých i malých městech, v centru i na předměstí. Zjistili mimo jiné, že lidé v místech s bohatou občanskou vybaveností si dvakrát častěji povídají se sousedy, a to dokonce na každodenní bázi.

Lepší občanská vybavenost podle jejich poznatků celkově vedla k tomu, že respondenti svoje sousedství vnímali kladně a měli k němu osobní vztah. Častěji uváděli, že jsou na daném místě spokojení, víc se zajímali o okolní dění a v noci se cítili bezpečněji. Měli také větší důvěru v místní zastupitele.

Gopnici: Alkohol, násilí a primitivismus aneb To nejhorší, co můžete vidět v Rusku

Autory studie zajímaly naopak i pocity osamělosti a sociální izolace. Ty se více objevovaly u účastníků z oblastí, které nabízely méně možností, co se týče zábavy, kultury, sportu a sousedských nebo komunitních setkání.

„Můžeme z toho usoudit, že pocity spokojenosti, sociální důvěry, ale i izolace se dají predikovat v závislosti na tom, kde daný člověk žije. A to bez ohledu na jeho společenský status, vzdělání, pohlaví nebo rasu,“ shrnují autoři studie.

Wagenknecht: Babiš kradl, zastrašuje a vyvíjí nátlak. Je to na policii, sazba je až 12…

Komunita – základ života

„Vzhledem k rozporům a zmatení, které generuje současný politický diskurz, k tomu, jak ve virtuálním světě ztrácíme čas určený pro ten skutečný a jak přestáváme věřit institucím i jeden druhému, můžou například místní trhy, knihovny a kavárny být velmi nápomocné,“ dodali k tomu v eseji pro The Atlantic.

Sdružovat se je podle nich lidem vlastní a místní komunity mají přesah do toho, jak se každý cítí ve svém vlastním životě. Jednotlivcům dávají pocit, že někam patří nebo že se mají na koho obrátit. A stačí k tomu i takové „detaily“, jako že máme přes ulici kino nebo veřejný park, kde můžeme venčit psa.

Amerika, jak ji už neuvidíte: Prohlédněte si jedinečné snímky z dobývání Divokého západu
Šarlatánka se zlobí na JXD. Místo omluvy chtěla vytisknout reklamu, z výsledku šťastná …

Marie BarvínkováMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější