Žádné ovoce, zelenina ani pečivo. Tesco otevřelo prázdné, aby upozornilo na klimatické hrozby | Reflex.cz
nahoru

Žádné ovoce, zelenina ani pečivo. Tesco otevřelo prázdné, aby upozornilo na klimatické hrozby

Tereza Stonišová1. června 2019 • 16:00
Žádné ovoce, zelenina ani pečivo. Tesco otevřelo prázdné, aby upozornilo na klimatické hrozby
foto: Ministerstvo životního prostředí SR

Slovenská prodejna známého řetězce Tesco, vzbudila u našich sousedů poměrně značnou pozornost. Otevřela totiž svůj obchod, aniž by v něm bylo zboží. Řetězec tím chtěl ukázat, jak by vypadal svět bez včel.

Tesco se rozhodlo, že se zapojí do všeobecné mobilizace za změnu přístupu k životnímu prostředí a do svých regálů v jedné prodejně záměrně neumístilo zboží, které souvisí s produkcí včel. Tesco tím chtělo upozornit, jak klíčovou roli hrají včely v potravinovém řetězci a v potravinové výrobě obecně. Jejich nedostatek zdaleka neznamená jen zdražení a nedostatek medu. Vymírání tohoto drobného hmyzu a jeho nedostatečná ochrana vede především k nízkému opylování - právě v tom spočívá jejich hlavní význam. 

Dokonalé umění miniatury, které vás zmate. Podívejte se na geniální díla, která se…

U příležitosti otevření slovenské pobočky Tesco tak chybělo mnoho věcí, na které jsou lidé zcela běžně zvyklí - šlo například o slunečnicový olej, dále výrobky, které obsahují cukr (jichž je bohužel drtivá většina), veškeré ovoce a zelenina, ale také pečivo a samozřejmě med. Zákazníci nové prodejny tak povětšinou odcházeli s prázdnou. 

Málo se ví, že med, nejznámější včelí produkt, tvoří jen 10 % celkové produkce potravin, ke které je zapotřebí včelstev. Zjednodušeně řečeno má opylení klíčový význam pro růst rostlin a pro jejich pomyslnou "výnosnost", potažmo pro jejich holé přežití. 

Polonahé tanečnice a dřina: Nahlédli jsme za kulisy jednoho z největších kabaretů v Evropě
Drsné motorkářky Bosozoku: Japonské rebelky bez příčiny ničí, na co přijdouKlíčová slova: včely, med, potraviny, zajímavosti


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější