nahoru

Posvátná krása: Podívejte se na třináct nejúžasnějších moderních kostelů na světě

Johana Kudrnová 19. května 2019 • 14:02
Posvátná krása: Podívejte se na třináct nejúžasnějších moderních kostelů na světě
foto: Thibaud Poirier/Behance

Francouzský fotograf Thibaud Poirier sjezdil Německo, Francii, Nizozemsko, Dánsko a Japonsko, aby ve svém nejnovějším projektu zachytil nejkrásnější moderní kostely, jež vznikly v posledním půl století. Výsledkem jsou dechberoucí snímky katedrál i menších kostelů. Návštěvníka i obdivovatele fotografií překvapují rozličností moderních architektonických forem. Všechny svatostánky spojuje účel, za kterými byly vystavěny, a to je pocit, že člověka něco přesahuje.

Zvolená stylizace fotografií nám umožňuje srovnávat neodmyslitelné vybavení svatostánků. To se navzdory změnám architektonických stylů s uplývajícími staletími nemění. V centru většiny snímků nalezneme kazatelnu a oltář. Po stranách v širokoúhlé perspektivě rostou řady lavic. V katolických kostelích se uprostřed nachází kříž.

Thibaud Poirier chtěl podle svých slov především zachytit, jak se církev dokáže přizpůsobovat době a že stejně jako tomu bylo v období gotiky či baroka přispívá světovému kulturnímu dědictví skvostnými stavbami.

Diskuse ke článku