nahoru

Triumf českého designu: Češka s navigačním nákrčníkem pro nevidomé vyhrála slavnou soutěž

Petra Jansová, E15.cz 15. května 2019 • 18:00
Triumf českého designu: Češka s navigačním nákrčníkem pro nevidomé vyhrála slavnou soutěž
foto: archiv Tereza Vacková

Tereza Vacková si svůj sen navrhnout specifickou zdravotní pomůcku splnila ve třetí ročníku na pražském ČVUT. Za bakalářský projekt, nákrčník pro nevidomé Cles neboli Clever Seek, získala na prestižní designové soutěži Taiwan International Student Design Competition první místo. V současnosti nevidomí převážně používají navigační aplikaci v telefonu. Tu ale vzhledem ke svému hendikepu nemohou využít za chůze a nepřesné je i míření kamery. CleS proto přináší vylepšení – je to externí zařízení, které přes wifi a bluetooth ovládá aplikaci v telefonu.

„Nevidomý se přes nákrčník, respektive přes aplikaci, může dovolat asistentovi a požádat ho například o hlasový popis cesty na adresu, kde ještě nikdy nebyl. Asistent také může zapnout sklopnou kameru v nákrčníku a pozorovat, co se před nevidomým nachází a pomoci mu v problematických situacích," vysvětluje pro deník E15 Tereza Vacková.

Více se o vydařeném a užitečném designérském kousku dočtete na webu E15.cz >>>

Petra Jansová, E15.cz


Klíčová slova: soutěž, studentka, design, gps, nevidomíDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.