nahoru

Okénko do budoucnosti: V japonské kavárně obsluhují prostřednictvím robotů ochrnutí lidé

Martin Mrázek9. ledna 2019 • 14:56
Okénko do budoucnosti: V japonské kavárně obsluhují prostřednictvím robotů ochrnutí lidé
foto: Ori

Neobvyklý podnik v Tokiu nese název Dawn. Přímo tak odkazuje na kavárnu z populárního anime Eve no jikan (v překladu Čas Evin), kde se nečinily rozdíly mezi lidmi a stroji. V tomto odvážném konceptu jsou ale stroje tak trochu lidé. Roboty totiž ovládají pacienti s ALS a jinými onemocněními způsobujícími paralýzu.

Kavárna byla slavnostně otevřena 26. listopadu a za jejím zrodem stojí nadace aerolinky Nippon Avatar Robotic Consultative Association a startup Ory. Právě tato začínající společnost se specializuje na vývoj robotiky pomáhající lidem s postižením. OriHime-D, 120 centimetrů vysoký robot, který zastane práci číšníka, je tak i jakousi ukázkou toho, co všechno je již v daném oboru možné.

„I ti, kteří nemohou opustit svůj domov, můžou prostřednictvím tohoto alter ega pracovat. A získat plnohodnotné místo ve společnosti,“ upozorňuje startup Ory. Každý operátor je placen tisíci jeny na hodinu, což je v přepočtu zhruba 206 korun. Tedy standardní hodinovou sazbou za práci na částečný úvazek v Japonsku.

Nejistá budoucnost

Jenže přestože byl o kavárnu velký zájem, její budoucnost zůstává nejistá. Na původní provoz si Dawn vydělala prostřednictvím crowdfundingové kampaně. Tehdejší výběr peněz (v přepočtu 310 tisíc korun) dvakrát překonal požadovanou částku. Kavárna je ale v současnosti z finančních důvodů stejně na nějaký čas uzavřena.

Autoři přelomového konceptu jsou ovšem stále optimističtí. A tvrdí, že pokud stávající podpora vydrží, od roku 2020 už bude kavárna sloužit veřejnosti nepřetržitě.Klíčová slova: robotDiskuse ke článku