Odpadem zamořené oceány zabíjí ryby. Vyplavený vorvaň měl v těle téměř 30 kilo plastu | Reflex.cz
nahoru

Odpadem zamořené oceány zabíjí ryby. Vyplavený vorvaň měl v těle téměř 30 kilo plastu

Tereza Stonišová13. dubna 2018 • 08:30
Španělské břehy vyplavily tělo mrtvého vorvaně předávkovaného plasty
Španělské břehy vyplavily tělo mrtvého vorvaně předávkovaného plasty
• foto: 
CNN

Mrtvé tělo mladého a jinak zdravého vorvaně vyplavilo moře koncem února v jižní části Španělska v Murcijské oblasti. Tým expertů po pitvě potvrdil, co mnozí tušili a naznačovali již před zveřejněním výsledků: zvíře zemřelo v důsledku „předávkování“ plastem, jehož mělo v útrobách alarmujících 29 kilogramů.

Mrtvé tělo vorvaně se tak stalo dalším z dlouhé řady varovných signálů, které oceán vysílá každodenním uživatelům plastových výrobků, jejichž spotřeba a tím i přítomnost v oceánech stále geometrickou řadou narůstá.

Pitvu zvířete prováděli odborníci z institutu El Vale při Wildlife Rescue Center, kteří upozornili, že zvíře zemřelo v důsledku zánětu pobřišnice, jenž byl způsobený právě nadměrnou přítomností plastů v těle. Ve svém závěru také přírodovědci a veterináři upozorňují, že zvíře bylo jinak zcela zdravé, a navíc se jednalo o mladého jedince. Nebýt plastového zamoření oceánů, mohl žít nejen tento vorvaň, ale také desítky dalších obyvatel oceánu, které plastový odpad doslova rozežírá zaživa. Tento případ tedy není ojedinělý – před dvěma lety vyplavil oceán hned 13 mrtvých vorvaňů, kteří zemřeli ze stejného důvodu jako tento mladý samec.

V těle vorvaně byly plasty všemožného druhu. Jednalo se o plastové sáčky, tašky, ale také o lana či síťky a také o několik plastových kanystrů a kelímků. Vorvaňové jsou vedeni jako ohrožený druh a jsou chráněni například v USA zvláštním zákonem na ochranu ohrožených druhů. Tento konkrétní kus vážil přes 6 tun a měřil přes 10 metrů. Vorvaňové se většinou živí chobotnicemi či olihněmi a dožívají se podobného věku jako lidé – jejich délka života se pohybuje průměrně okolo 70 let. Nejtěžší vorvaň, kterého biologové zdokumentovali, vážil téměř 150 tun.

Obří skládka v Tichém oceánu. Podívejte se na kdysi krásný ostrov, který je zničený…

Vláda autonomní oblasti Murcijský region, na jehož území se mrtvý vorvaň objevil, se v důsledku této události rozhodla zvýšit osvětu ohledně nadužívání plastových výrobků. Kampaň má nabádat obvatele Murcii, aby odpad třídili a nevhazovali jej do vody (město Murcia leží na řece Segura) ani do oceánu.

Je zjevné, že plastový odpad v oceánech stále roste na svém objemu, což jde ruku v ruce s jeho nadprodukcí a zbytečným užíváním. Podle nejnovější studie, kterou provedl tým biologů složený z předních odborníků z celého světa, se plastový odpad každým rokem násobí. Podle též studie bude v roce 2050 v oceánech víc plastů než ryb.

Zničíme planetu Zemi docela? Alarmující fotografie napovídají, že to může být brzy
Tma je stále větším luxusem. Kde v Česku nejlépe pozorovat hvězdnou oblohu?Klíčová slova: oceán, ekologie, vorvaň, plasty, otrava


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity
PREMIUM X Zpověď 63leté striptérky jménem Sugar: Lidi se tomu nejdřív chechtají, ale pak se třeba zamyslí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější