Muslimská modelka firmy L'Oréal měla být symbolem rozmanitosti, tweetovala ale antisemitsky | Reflex.cz
nahoru

Muslimská modelka firmy L'Oréal měla být symbolem rozmanitosti, tweetovala ale antisemitsky

Daniel Baret24. ledna 2018 • 15:30
Muslimská modelka firmy L'Oréal měla být symbolem rozmanitosti, tweetovala ale antisemitsky
foto: Instagram a Twitter Ameny Khanové

Pro mnohá média, včetně televizí CNN či BBC, to byla před několika dny velká událost – muslimská modelka Amena Khanová, která je z anglického Leicesteru a chodí v hidžábu, byla tváří nové kampaně slavné francouzské kosmetické firmy L'Oréal. Měla být příkladem lidské rozmanitosti. Tato sláva ale trvala jen pár desítek hodin.

Khanová v roce 2014 napsala několik silně protiizraelských příspěvků na Twitter, které někteří lidé považují za antisemitské, a musela po vlně kritiky kampaň opustit.

Podobných příspěvků, jaké napsala Amena Khanová, je přitom plný internet. Protiizraelská propaganda prosáklá antisemitismem a nejrůznějšími výmysly běží dlouhé roky naplno. Jenže modelka byla považována za „symbol rozmanitosti“, přitom sama se proti Izraeli velmi tvrdě vyhraňovala. Proto po vlně kritiky z kampaně L'Oréalu odstoupila.

„Rozmanitost je jednou z mých vášní, nikoho nediskriminuji. Mé staré příspěvky o Izraeli jsem se rozhodla smazat, protože nepředstavují poselství harmonie, kterou jsem zastávala,“ sdělila Amena Khanová médiím při odchodu z nové reklamní kampaně. Také se za celou věc omluvila, protože prý v roce 2014 tweetovala v rozrušení nad situací, která tehdy panovala v palestinské Gaze při zásazích izraelské armády proti teroristům.

V muslimských ghettech je pro Židy nebezpečno, antisemitismus v Německu roste, říká Šonka

Teror nevinných civilistů?

V červenci a srpnu 2014 Izrael útočil na Gazu v reakci na teroristické útoky palestinského hnutí Hamás, které toto území ovládá. Výsledkem krátkého konfliktu bylo více než 2000 mrtvých. Modelka tehdy kromě jiného napsala, že Izrael „terorizuje nevinné civilisty“. O tom, co předcházelo izraelské odvetě, ale nezveřejnila ani slovo.

Věc byla připomenuta 18. ledna webovým portálem Daily Caller, který na příspěvky Ameny Khanové poukázal. Modelka pak byla obviněna také z antisemitismu a mnoho lidí psalo, že někdo podobný nemůže být v reklamě symbolem „rozmanitosti“.

Společnost L'Oréal následně vydala prohlášení, že „toleruje a respektuje všechny lidi“, že je dobře, že se modelka omluvila, a že opustila její reklamní kampaň.

Nepřišly vám volební lístky domů? Podívejte se, jak volit ve 2. kole prezidentské volby…
Tragický příběh sovětské gymnastky Muchinové. Při nebezpečném saltu si zlomila vaz

Daniel Baret


Klíčová slova: antisemitismus, modelka, IzraelDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
22,730
30,000
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější