Slavný Banksy se znovu vyjádřil k izraelsko-palestinskému konfliktu. Otevřel v Betlémě „Zazděný hotel“ | Reflex.cz
nahoru

Slavný Banksy se znovu vyjádřil k izraelsko-palestinskému konfliktu. Otevřel v Betlémě „Zazděný hotel“

Johana Kudrnová6. března 2017 • 14:21
Banksy se opět vyjádřil k palestinsko-izraelskému konfliktu
Banksy se opět vyjádřil k palestinsko-izraelskému konfliktu
• foto: 
Banksy.co.uk

Britský umělec, který se proslavil provokativním street artem a svou pečlivě utajovanou identitou, otevřel hotel na západním břehu Jordánu poblíž Betléma. V pátek do něj byli pozváni první novináři. Podle svých slov se Banksy snaží přilákat do oblasti Izraelce a podpořit tak skomírající ekonomiku města založenou na poutnictví a turismu. Betlém je palestinským kulturním centrem. Občanům Izraele zákon zakazuje vstup do města i návštěvu jeho historických památek. Získat povolení ke vstupu se stává čím dál komplikovanější.

Walled Off Hotel („Zazděný hotel“) má devět pokojů a jedno apartmá. Podpůrný tým tvrdí, že rozhodně nejde jen o Banksyho nové umělecké performance, ale o projekt s obchodním záměrem. Zároveň je však zřejmé, že s publicitou, jíž se hotelu díky Banksymu dostane, je spojeno i jasné politické sdělení.

 

MASARYK: Příběh filmu, který nikdo neviděl
VERONIKA BEDNÁŘOVÁ 6. března 2017 • 13:22

MASARYK: Příběh filmu, který nikdo neviděl

Umělec již na západním břehu Jordánu tvořil mezi lety 2005 a 2007. V roce 2014 se pak po znovupropuknutí izraelsko-palestinského konfliktu ilegálně dostal do pásma Gazy. Snažil se upozornit na ubohé podmínky, v nichž většina Palestinců žije, i na fakt, že se této dlouhodobé humanitární krizi na Západě dostává omezené pozornosti. Nápis, jejž je možné spatřit na konci videa mapujícího Banksyho výtvory v Gaze, jasně vyjadřuje umělcův postoj ke konfliktu. „Pokud dáváme pryč ruce od konfliktů mezi mocnými a bezmocnými, straníme mocným – nejsme neutrální.“

Hotel Walled Off plánuje hostit výstavy mladých palestinských umělců, kteří mají omezené možnosti cestovat a představit tak své umění mezinárodnímu publiku. Také plán pořádat v hotelu čaje o páté nebo nápad umístit v prostorách recepce voskovou figurínu britského premiéra Balfoura, symbolizující počátky konfliktu iniciovaného evropskými koloniálními mocnostmi, odkazuje na Banksyho břitký smysl pro humor. První hosté si budou moci pobyt v hotelu rezervovat již tento měsíc.

O dalším osudu „elitních“ detektivů rozhodnou podzimní volby
Dušan Šrámek 6. března 2017 • 11:28

O dalším osudu „elitních“ detektivů rozhodnou podzimní volby

 

 

 

 
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější