Revoluční design, nebo past na cykloteroristy? Návrhářka představila helmu z papíru | Reflex.cz
nahoru

Revoluční design, nebo past na cykloteroristy? Návrhářka představila helmu z papíru

Martin Bartkovský21. listopadu 2016 • 15:30

Papírová lepší než žádná? Tohohle hesla se zřejmě držela mladá návrhářka z New Yorku Isis Shifferová, která navrhla první funkční cyklistickou helmu vyrobenou z kartonu. Ochranná pomůcka se dá složit do tašky a funguje prý jako klasická přilba.

Shifferová tvrdí, že její vynález má ochránit zejména lidi ve městech, kde je populární sdílení jízdních kol. Lidé si tu bicykl mohou kdykoli půjčit, ale řada z nich s sebou klasickou neskladnou helmu na kolo zkrátka nenosí. EcoHelmet, jak svůj výtvor nazvala, prý ochrání hlavu i před údery ze všech úhlů jako klasická přilba, a má navíc tu výhodu, že se dá lehce složit až na velikost knihy a uklidit do jakékoli tašky.

Revoluce v cyklostezkách? Poláci testují povrch, který v noci modře svítí

Za svůj vynález obdržela autorka Mezinárodní ocenění pro mladé designéry Jamese Dysona. Její papírová helma je na povrchu opatřena voděodolnou, biologicky rozložitelnou vrstvou, která chrání papír proti povětrnostním vlivům a na dešti vydrží nepromoknout až tři hodiny.

Díky ocenění jí připadl grant ve výši téměř jednoho miliónu korun a designérka z New Yorku se hodlá pustit do nasazení helmy v praxi. Svůj vynález by chtěla distribuovat přes stojany s koly na pronájem v Londýně a cena jednoho kusu by odpovídala zhruba 130 korunám. Přilba však ještě nesplnila potřebné testy a chybí jí i nutná certifikace. Takže nezbývá než čekat, jak její účinnost posoudí vědci v laboratořích.

Belgický architekt navrhl fantastickou ekovesnici v oceánu
Chyťte zloděje! Anebo radši ne?! Mají správní orgány používat zdravý rozum, nebo…Klíčová slova: cyklistika, helma, přilba, vynález, kolo


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Diskriminace mužů-účetních: Česká veřejná povýšila formalismus na kafkovský piedestal
PREMIUM X Bouřlivý říjen 1918: Jak vzniklo Německé Rakousko a málem nevzniklo Československo
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...
PREMIUM X Viliam Buchert: Na zrazení Kurdů Západ doplatí. Co ještě Západ dovolí Erdoğanovi?
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější