Švédská vánoční koza nepřežila. Opilec zapálil ji i sebe | Reflex.cz
nahoru

Švédská vánoční koza nepřežila. Opilec zapálil ji i sebe

Mav27. prosince 2015 • 14:00
Vánoční koza ani letos nepřežila
Vánoční koza ani letos nepřežila
• foto: 
ČTK/SCANPIX SWEDEN/Mats Astrand/TT

Kolemjdoucí, nebo možná komplic, ve švédském městě Gävle natočil opilého žháře, jak likviduje tradiční sváteční kozu, totiž sochu v nadživotní velikosti. Noviny nasáklé benzínem se ale ukázaly jako dvojsečná zbraň a pachatel sám vzplál. Policisté mladíka brzy lapili a nechali vyspat, aby ho vůbec mohli vyslechnout.

„Podezřelý měl u sebe noviny a zapalovače a oblékl si kuklu,“ řekl deníku Expressen Peter Hultqvist z tamní policie. I přes kuklu si ale ožehl obličej. „Byl opilý a páchl benzínem.“ Policisté ještě pátrají po komplicovi. Ač byly asi tři hodiny v noci, policie přijela celkem rychle. Jenže kozu se uhasit nepodařilo a do hodiny lehla popelem.

Koza se už s devíti tisíci svých fanoušků na Twitteru rozloučila: „Omlouvám se, že vás letos opouštím příliš brzy! Děkuji za skvělé časy strávené s vámi, přátelé. Uvidíme se příští rok na oslavě mých padesátin!“

Veliká slaměná socha kozy má v Gävle tradici od roku 1966 a stejně tak dlouhá tradice je ji zapalovat – něco jako kácení májky u nás. Hned první rok obří koza lehla popelem s úderem Nového roku; naštěstí už tehdy byla pojištěná. Další ročníky jsou bohaté na kuriozity. Třeba roku 2001 švédští hostitelé přesvědčili svého amerického kamaráda, že tradiční zapalování kozy je legální; naivně se při činu nechal chytit strávil dva týdny za mřížemi. A navíc mu soudce zabavil zapalovač, že prý s ním neumí zacházet. O čtyři roky později vzala kozu útokem parta Santa Clausů a perníčkových panáků, sochu zapálili ohnivým šípem už třetího prosince.

Hackeři versus bezdomovci

Někdy zafungují nejrůznější ochranná opatření, od plotů a hlídek (někdy profesionální ochranky, jindy hasičů, vojáků, taxikářů, bezdomovců i jiných dobrovolníků) přes webkamery až po nehořlavou impregnaci, někdy ale ne. Někdy kozu vandalové zničili i bez ohně, jednou ji dokonce zlikvidovalo auto. Jindy se jistí bídáci pokusili uplatit ochranku a zamýšleli kozu unést vrtulníkem do Stockholmu. Když zrovna roku 1994 koza přežila, vyrazila s hokejovou reprezentací do Itálie na mistrovství světa.

A terčem útoku se staly i webové stránky kozy, roku 2004 webkamera vysílala sdělení ve smyslu „hoř, podělaná kozo“. Zda koza přežije, si dokonce můžete vsadit. Navíc je koza v Gävle od roku 1986 předmětem nesmiřitelné války mezi klubem přírodovědců a svazem obchodníků – a tak jsou ve městě vždy kozy dvě. Obvykle se přetahují, kdo svou kozu dostane do Guinnesovy knihy rekordů; ta největší zatím měla k patnácti metrům.

Takto vypadala letošní inaugurace nebožky kozy:

Mav


Klíčová slova: švédsko, vánoce


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější