nahoru

Nacistická nástěnná malba v kostele: Zrzavý Churchill míří do pekla s pytlem zlaťáků

Daniel Baret 24. prosince 2015 • 13:00
Nacistická nástěnná malba v kostele: Zrzavý Churchill míří do pekla s pytlem zlaťáků
foto: thelocal.at

Věřili byste, že v kostele v rakouské vesnici Hittisau můžete najít zrzavého Winstona Churchilla, jak míří spolu s démony do pekla a v ruce má pytel zlaťáků? Vše nasvědčuje, že tomu tak je. 

Churchill byl jedním z vrcholných nepřátel Říše a tak ho v roce 1940 nakreslil nejmenovaný umělec do fresky na stropě v kostele. Umělec se tak snažil zalíbit vedení nacistů v Berlíně. Freska se ale nelíbila místním, kteří se báli, že Britové vyhrají a následně vesnici za fresku potrestají. Místní obyvatelé to vyřešili tak, že původně plešatému Churchillovi přidali zrzavé vlasy.

,,Když přišel do vesnice nový kněz Josef Maisburger, byl potěšen velikostí kostela. Přišel mu však málo vyzdobený a tak zažádal blíže nejmenovaného umělce z Mnichova, aby kostel vyzdobil freskami. Na ceně se však v roce 1936 nedohodli, byla příliš vysoká. Dohodli se až v v roce 1940, kdy umělec díky nacistickému negativnímu pohledu na církev nedostával tolik zakázek, " říká historik Hans Weiss.

Churchill však nebyl jedinou zvláštností fresky. Na fresce také najdeme ostnatý drát, který symbolizoval právě probíhající válku. Umělec také vynechal nebe a pro jistotu domaloval dvě pekla.

,,Myslím, že umělec tolik litoval toho, kam se odstěhoval (Hittisau je velice odlehlá vesnice), že místo jednoho pekla nakreslil pekla dvě. Kvalita malby pekla však svědčí o tom, že si malíř alespoň tuto část své malby velice užil, " dodává historik Weiss.

Daniel Baret
Diskuse ke článku