nahoru

První nahrávací smlouva kapely The Beatles se vydražila za více než 90 tisíc dolarů

ČTK20. září 2015 • 17:00
První nahrávací smlouva kapely The Beatles se vydražila za více než 90 tisíc dolarů
foto: profimedia.cz

Za více než 90.000 dolarů (2,16 milionu Kč) se v sobotní dražbě prodala první nahrávací smlouva britské kapely Beatles. Informovala o tom agentura AP.

Beatles zmíněnou smlouvu podepsali v Hamburku v roce 1961 v nahrávacím studiu. Z natáčení vzešla rocková verze skotské lidové písně My Bonnie Lies Over the Ocean.

Smlouva pocházela z kolekce německého sběratele memorabilií Beatles Uweho Blaschkeho, který zemřel v roce 2010. Internetového kupce, který za listinu zaplatil 93.750 dolarů, newyorská aukční firma Heritage Auctions neidentifikovala.

Singl z nahrávání v Hamburku byl vydán pouze v Německu. Díky němu ale kapelu objevil manažer Brian Epstein. Nahrávání tehdy probíhalo ještě bez Ringo Starra, který se ke kapele přidal později. Kontrakt podepsali John Lennon, Paul McCartney, George Harrison společně s bubeníkem Petem Bestem.

"Málo lidí ví, že Beatles začali svou kariéru v Německu," řekl expert na kapelu Ulf Kruger. "Měli nejdelší sérii klubových vystoupení v hamburském Top Ten Clubu. Hráli tam každou noc tři měsíce. Styl, který vymysleli v Liverpoolu, pilovali v Hamburku," dodal.

V dražbě se rovněž za 25.000 dolarů prodala podepsaná kopie singlu Love Me Do, pohlednice, kterou Ringo Starr poslal z Hamburku své babičce, a podepsaný jídelníček z restaurace z dob, kdy kapela natáčela film Help! (1965).

ČTK


Klíčová slova: fotogalerie, the beatlesDiskuse ke článku