nahoru

Severní Korea tvrdí, že má lék proti ebole, AIDS i MERS. Důkaz pro to nemá vůbec žádný

ort, ČTK, AP20. června 2015 • 14:00
Ilustrační foto
Ilustrační foto
• foto: 
Reuters

Když si svět s něčím neumí poradit, lék na problémy najde komunistická Severní Korea. A to doslova. Problém je v tom, že věřit tomu nemůžeme. Máme zde ale další podobný příklad.

relKLDR teď například tvrdí, že její experti vyvinuli přípravek, který dokáže léčit nebezpečné nemoci, jako je ebola, AIDS či MERS. Zároveň se může tento lék používat preventivně. Diktátorský režim ale neposkytl pro tato tvrzení žádný důkaz a lze předpokládat, že ve světě vyvolá skeptické reakce, uvedla agentura AP.

Oficiální severokorejská tisková agentura KCNA sdělila, že jedna farmaceutická společnost v KLDR vytvořila lék zvaný Kumtang 2 na základě ženšenu a dalších složek. Lék má i vlastní internetové stránky (ty najdete zde: http://kumdang2.com), přes které ho lze údajně koupit. S podobným tvrzením přišel izolovaný stát už během epidemií ptačí chřipky v letech 2006 a 2013.

Severní Korea, která patří k nejchudším zemím světa, oznámila údajný objev léku v době, kdy se nepřátelská Jižní Korea potýká s šířením koronaviru MERS. Ten už v Jižní Koreji zabil 24 lidí a více než 160 dalších se jím nakazilo. Proti chorobě, která si celosvětově vyžádala přes 450 obětí, zatím neexistuje žádná vakcína.

MERS způsobuje virus stejného kmene, jako je virus zodpovědný za onemocnění SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), které v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí. Také SARS může prý nový severokorejský léčebný přípravek vyléčit, tvrdí tamní média.

ort, ČTK, AP


Klíčová slova: reflex, mersDiskuse ke článku