nahoru

V Rakousku je na prodej vila, kam chodil císař na zálety

ČTK, ref 3. května 2015 • 10:00
František Josef I.
František Josef I.
• foto: 
Profimedia.cz

V hornorakouském lázeňském městečku Bad Ischl je na prodej vila slavné herečky vídeňského Burgtheateru Kathariny Schrattové. Případný nový majitel by tak mohl pobývat v prostorech, kde své šťastné chvilky trávil také rakousko-uherský císař František Josef I. Schrattová totiž proslula nejen svým hereckým uměním, ale hlavně jako důvěrná přítelkyně předposledního císaře podunajské monarchie.

Svou "milou přítelkyni" ve vile na okraji Bad Ischlu habsburský panovník navštěvoval v posledních letech života téměř denně. Sám totiž vlastnil v městečku ležícím asi 100 kilometrů jihozápadně od českých hranic letní zámeček.

Zájemce o koupi nemovitosti by tak za 1,95 milionu eur (asi 53,3 milionu Kč) mohl získat nejen příbytek v alpském stylu o velikosti 500 metrů čtverečních s pozemkem o velikosti 2150 metrů čtverečních, ale i pocit, že žije na stejném místě, kam rád chodil nejen na bábovku sám císař.

Kromě císaře Františka Josefa I. byli hosty ve vile také například skladatelé Johann Strauss či Franz Lehár. V posledních několika letech tu byl penzion.

Schrattová se s císařem poprvé setkala v roce 1885. Jeho manželka císařovna Alžběta, zvaná Sissi, vztah svého muže s herečkou podporovala. Důvěrné přátelství mezi oběma trvalo až do císařovy smrti v roce 1916. V tom, zda spolu žili i intimně, historici dodnes nejsou zajedno.

ČTK, ref


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.