nahoru

Myslíte, že je čas na digitální detox? Pomoc najdete, jak jinak, online...

ČTK, ref21. prosince 2014 • 18:00
Facebook
Facebook
• foto: 
Profimedia.cz

Vánoční svátky patří mezi nejúžasnější období roku. Ale všechny ty večírky a rodinná setkání brání lidem v dalším společenském zvyku - používání internetových sociálních sítí. Pokud vás co chvíli svrbí ruce sáhnout po chytrém telefonu, anebo nedokážete ani několik minut vydržet bez Twitteru nebo Instagramu, zkuste si vzpomenout na Tomohika Jonedu, napsal zpravodajský server The Wall Street Journal.

Joneda je jednačtyřicetiletý japonský autor knihy nazvané Digitální detox: Pokud se cítíte unavení sociálními sítěmi. A minulý rok na podzim si dopřál na měsíc úplný odpočinek od všech sociálních sítí. Jen jednou denně si dovolil zkontrolovat e-mail.

"Cítil jsem, že už mi všechny sociální sítě přerostly přes hlavu. Byl jsem na nich závislý," řekl Joneda, který byl zvyklý na sociálních sítích trávit asi 12 hodin denně.

K jeho digitální pauze původně došlo vlastně náhodou. Byl deset dní nemocný a nemohl kontrolovat servery tak často, jak byl zvyklý. A to ho nakonec přimělo na měsíc přestat úplně navštěvovat sociální sítě. "Myslel jsem si, že můj digitální detox bude těžký, ale nakonec to nebylo tak zlé," říká Joneda.

Onen měsíc prý žil život jako někdy kolem roku 1995, tedy před tím, než existovaly chytré telefony. A udělal si čas na věci, které už víc než deset let zanedbával. Trochu meditoval, vyrazil do hor na túru a mluvil s lidmi - ale ne po telefonu. Znovu našel nejen pouto k přátelům a přírodě, ale zároveň získal cennou lekci: Vztahy jsou lepší bez technologie.

"V této době nadbytku informací lidé snadno ztratí kontrolu," řekl. "Předtím jsem měl pocit, že mě ovládají sociální média, cítil jsem neustálý tlak se do nich zapojovat. Teď už to dokážu kontrolovat," tvrdí.

Není ovšem sám, kdo se nechal vtáhnout do víru palců nahoru a dolů, komentářů a sdílení. Podle zprávy, kterou v letošním roce publikovala poradenská firma Deloitte, uživatelé ve věku 18 až 24 let kontrolují své telefony průměrně 53krát denně. Podle dalších studií může být toto číslo ještě vyšší.

Zní vám to povědomě? Pokud ano, pak vězte, že existují chytré způsoby, jak svou závislost na internetu dostat pod kontrolu. A paradoxně některé z těch nejlepších může nabízet váš chytrý telefon.

Například aplikace Checky pomůže získat přehled o tom, kolikrát člověk použije svůj chytrý telefon. Tato aplikace ovšem vyžaduje neustálé sledování s pomocí GPS, což vysává baterii - ale možná, že i to je součástí strategie, jak od používání telefonu odradit.

Ještě dál je možné zajít s aplikací Social Network Limiter; uživatel si může nastavit, kolik času je ochotný strávit na Facebooku, Twitteru, Instagramu a dalších serverech - a nastavit si také úplné zablokování přístupu, jakmile překročil určitý počet návštěv.

Po ty, kdo se na internet připojují z počítače či laptopu, slouží aplikace Cold Turkey, která zablokuje tolik serverů na různých prohlížečích, kolik si nastavíte. A pak už nic nerozptyluje při snaze zabrat se do práce.

A pokud všechno selže, existuje ještě jeden, velmi spolehlivý způsob, jak se zbavit závislosti na chytrém telefonu a online připojení - hodit mobil do kanálu. To zabírá stoprocentně.

ČTK, ref


Klíčová slova: reflex, facebookDiskuse ke článku