nahoru

Nové ultramoderní pasy Norska vyvolaly diskusi po celém světě

Daniel Baret 23. listopadu 2014 • 09:00
Nové ultramoderní pasy Norska vyvolaly diskusi po celém světě
foto: Neue Design

Od doby, co se před několika dny objevily návrhy nových norských pasů, po světě se rozběhla diskuse, zda to předznamenává možnou změnu cestovních dokladů do budoucnosti. Norské pasy mají totiž některé prvky, které se dají použít i jinde.

Podobu pasů navrhlo Neue Design Studio z Osla, které vyhrálo ve vypsané soutěži. Dokumenty se mají začít používat v roce 2017. Mnoho podrobností o pasech zatím není známo, protože prý obsahují některé originální bezpečnostní prvky. Zahraniční média si proto všímají především podobu neobvyklých pasů a o možné ochraně se především spekuluje.

Na jednotlivých stránkách totiž bude minimalistická interpretace typické norské krajiny, která za určitých okolností odhalí i jeden z přírodních úkazů, který mohou lidé v této skandinávské zemi často sledovat. Pod ultrafialovým světlem se na pase ukáže polární záře.To je jeden z ochranných prvků.

Většina Norů bude mít stejně jako dosud červené desky, diplomatické pasy budou modrozelené, dokumenty pro imigranty šedobílé.

Daniel Baret


Klíčová slova: pasy, NorskoDiskuse ke článku