nahoru

Turecký vicepremiér chce ženám zakázat hlasitý smích. Ty se mu "vysmály" na Twitteru

ČTK, ref31. července 2014 • 09:44
Turecký vicepremiér chce ženám zakázat hlasitý smích. Ty se mu "vysmály" na Twitteru
foto: Twitter.com

Ženy by se neměly po mobilních telefonech vybavovat o banalitách a neměly by se na veřejnosti ani hlasitě smát. V prohlášení k muslimskému svátku, kterým končí postní měsíc ramadán, to řekl místopředseda turecké vlády Bülent Arinç. Turkyně na vicepremiérův projev zareagovaly kampaní na sociálních sítích, kam posílají své rozesmáté fotografie, uvedl ve čtvrtek zpravodajský server BBC News.

Místopředseda vlády Arinç kritizoval podle něj neblahé společenské jevy, k nimž zařadil televizní seriály, jež mládež zaměřují na sex, a obecně materiální orientaci společnosti. Lidé by podle něj měli znovu objevit korán a číst si v něm.

"Cudnost je velmi důležitá, není to jen slovo. Je to ozdoba žen i mužů. Žena ví, co je a není zakázané. Nebude se smát nahlas na veřejnosti, nebude se prosazovat a bude chránit svou cudnost," citoval Arinçe list The Telegraph.

Tisíce tureckých žen v odpovědi na vicepremiérova slova umístily na Twitter a Instagram snímky, na nichž jsou zachyceny, jak se usmívají či smějí na celé kolo. Podle serveru BBC News bylo zaznamenáno více než 300.000 tweetů užívajících turecký výraz pro smích kahkaha či napsaných pod podobným klíčovým slovem.

Mnozí přispěvatelé vyzvali vládu, aby řešila raději závažné otázky jako znásilnění, domácí násilí a sňatky nedospělých dívek než téma žen chechtajících na veřejnosti.

Ke kritice se podle BBC připojila i řada mužů v Turecku. "Doufám, že je to jen vtip," podotkl na Twitteru známý turecký televizní hlasatel Fatih Portakal. "Pokud se ženy nesmějí na veřejnosti smát, pak by muži neměli na veřejnosti plakat," dodal s očividnou narážkou na vicepremiérovu pověstnou slabost uronit slzu při poslechu proslovů předsedy vlády Recepa Tayyipa Erdogana.

Hlavní kandidát opozice pro prezidentské volby Ekmeleddin Ihsanoglu v komentáři k Arinçovým názorům řekl, že Turecko "potřebuje víc než cokoli jiného, aby se více smáli ženy i všichni ostatní".

Vicepremiér, který hovořil u příležitosti svátku fitr před mužským publikem, se ve svém projevu zaměřil také na povrchní konverzaci při telefonování. "Co se u vás děje? Co se stalo Ayşině dceři? Kdy je svatba?" napodoboval tlachání konzervativní politik a dodal, že by bylo lepší, kdyby si o takových věcech lidé promluvili tváří v tvář.

Turecký deník Hürriyet si všiml Arinçova názoru na konzumní styl života. Místopředseda vlády vyzval Turky, aby používali automobily, pouze je-li to nezbytné. Prohlásil, že i kdyby v Nilu tekla jen ropa, nestačila by k výrobě benzinu pro všechna auta.

ČTK, ref


Klíčová slova: twitter, Turecko, smíchDiskuse ke článku