Zázračný akt odpouštění. Íránka zachránila fackou vraha svého syna pár sekund před popravou | Reflex.cz
nahoru

Zázračný akt odpouštění. Íránka zachránila fackou vraha svého syna pár sekund před popravou

Daniel Baret18. dubna 2014 • 08:00
Zázračný akt odpouštění. Íránka zachránila fackou vraha svého syna pár sekund před popravou
foto: Arash Khamooshi/Isna

Pozoruhodný případ se odehrál v Íránu. Pár vteřin před tím, než se smyčka stáhla kolem krku vraha jménem Balal, přistoupila k němu žena, které zabil syna, dala mu facku, a tím ho podle zákonů zachránila před jistou smrtí. Jednalo se o takzvaný akt slitování.

Vše je zachyceno na fotografiích, které se rychle dostaly na internet. Íránci pak ocenili na sociálních sítích gesto ženy i její rodiny jako „statečné, úctyhodné a dojemné“. Co se vlastně stalo?

Balal (jeho celé jméno není známo) před sedmi lety ve městě Royan na břehu Kaspického moře bodl v pouliční potyčce osmnáctiletého Abdulláha Hosseinzadeha. Ten pak zemřel a Balal byl zatčen a odsouzen k smrti. Podle íránského zvykového práva mohou rodiče oběti přistoupit při popravě k zločinci a mohou mu odkopnout židli, na které stojí. Smyčka se zatáhne a poprava je dokonána. Matka oběti ale tentokráte přistoupila k mladému muži a dala mu facku. To naopak znamená akt slitování.

I otec zabitého Abdulláha si totiž myslí, že jeho syn nebyl zákeřně zavražděn, ale že k tomu došlo neúmyslně. Proto přišlo odpuštění. Svoji roli možná sehrálo i to, že Royan je malé městečko, kde žije necelých 7000 obyvatel a většina lidí se dobře zná. Čin rodiny oběti byl proto vysoce oceněn.

Tento krok zachránil provinilce před smrtí, ale zda bude úplně volný, není zatím jasné. Soud musí rozhodnout, zda zůstane ve vězení, či nikoli.

Daniel Baret


Klíčová slova: fotogalerie, iran, odpuštění, smrt, vrah


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější