nahoru

Aljaška? Grónsko? Indie? Američané se na mapě snažili najít Ukrajinu. Podívejte se

Miroslav Cvrček 9. dubna 2014 • 13:00
Aljaška? Grónsko? Indie? Američané se na mapě snažili najít Ukrajinu. Podívejte se
foto: Profimedia.cz

Zajímavý průzkum zveřejnil americký list Washington Post. Dva tisíce šedesát šest Američanů mělo na slepé mapě světa kliknout na místo, kde podle nich leží Ukrajina, a říct, zda by Spojené státy měly v této zemi intervenovat. Že se většina netrefila do správných hranic, je pochopitelné, ale některé odhady skutečně stojí za to.

Správně určila polohu šestina dotazovaných. Drtivá většina klikala do relativně blízkého okolí. Že Američané klikali na Česko, Polsko, Kazachstán a podobně, bychom jim odpustili. Ostatně kdo z nás by na mapě USA správně umístil Severní Dakotu? Jenže část Američanů nejen že netrefila kontinent, ale dokonce nejednou označila samotné Spojené státy, včetně Aljašky.

Ano, zdá se, že jde o jeden z mnoha výzkumů, jež si z Američanů střílejí. Na druhou stranu ale tenhle průzkum ukázal zajímavou závislost: Čím dál byl člověk na mapě od Ukrajiny, tím víc si přál, aby Amerika vojensky zasáhla.

Častěji se na mapě nemýlili mladší Američané (27 procent z 18 až 24 let starých) než staří (14 procent ze starších 65 let). Ukrajinu trefili muži ve 20 procentech případů oproti 13 procentům žen. Výrazný rozdíl byl mezi těmi, kdo se politicky prohlašovali za nezávislé, a těmi, kteří sympatizovali s jednou ze dvou největších stran. Nezávislí lokalizovali Ukrajinu správně ve 29 procentech kliknutí, republikáni v 15 procentech a demokrati jen ve 14 procentech.Klíčová slova: reflex, ukrajina, mapaDiskuse ke článku