nahoru

Holanďané udělali nádherné knihkupectví z kostela starého 550 let

Daniel Baret8. dubna 2014 • 09:00
Holanďané udělali nádherné knihkupectví z kostela starého 550 let
foto: Joop van Putten, Hans Westerink

Nekonečné diskuse o Kaplického knihovně nevedly u nás k ničemu. Naproti tomu v zahraničí přistupují k podobným věcem zcela jinak. Po celém světě rostou supermoderní knihovny jako na běžícím pásu a objevují se i nádherná knihkupectví. Jedním z příkladů je město Zwolle v Nizozemsku.

Tam loni v létě otevřeli velké knihkupectví (město Zwolle má přitom jen kolem 120 tisíc obyvatel) Waanders In de Broeren v rekonstruovaném dominikánském kostele, který je starý 548 let. Práce architektů byla pak vysoce oceněna a dílo je považováno za malý zázrak. Jak je možné, že Holanďanům se něco takového podařilo?

Úřady nařídily několik věcí a každý je považoval za samozřejmost zejména vzhledem k historii objektu. Bylo potřeba zachovat historické prvky kostela – vitráže z barevného skla, původní varhany, stropní malby, nosné oblouky, sloupy, na úpravy byly použity jen tři barvy materiálů, které napodobovaly někdejší úpravu interiéru duchovní stavby. Požadavek zněl: Rekonstrukce je možná, ale musí být zachována úcta k původnímu prostoru i původním uživatelům. Vše se podařilo a vzniklo nádherné knihkupectví i s kavárnou.

A jak by něco podobného dopadlo u nás? Nijak. Dodnes by se hádali úředníci, architekti, majitelé a investoři. Nevzniklo by nic. Přitom kolik podobných míst by se dalo tímto neobvyklým způsobem zachránit.

Daniel Baret


Klíčová slova: reflex, kostel, knihovna, ZwolleDiskuse ke článku