nahoru

Zázračná nádoba promění vodu ve víno jako kdysi Ježíš. Vše sledujete mobilem

vib 7. března 2014 • 18:00
Zázračná nádoba promění vodu ve víno jako kdysi Ježíš. Vše sledujete mobilem
foto: Miracle Machine

Ježíš kdysi dokázal na svatbě v Galileji proměnit vodu ve víno v šesti kamenných nádobách za chviličku. Byl to jeden z jeho zázraků. Teď začínající kalifornská firma tvrdí, že vyrobila přístroj, který promění vodu ve víno bez klasického procesu ve sklepě. A to vše za tři dny. Opět zázrak?

Speciální láhev za 499 dolarů je dílem sommeliéra Kevina Boyera z kalifornského Napa Valley a tvůrce vinných webových stránek Philipa Jamese. Víno, které dnes stojí kolem 15 až 20 dolarů, si prý pořídíte za pár desítek korun. K dispozici má být zatím šest druhů, mezi nimi populární cabernet sauvignon a chardonnay. Počet odrůd se bude zvyšovat. Můžete si udělat vlastní vinobraní.

O co ale přesně v případě přístroje jménem Miracle Machine jde?

Láhev urychluje proces výroby vína na pouhé tři dny – prostě do ní dáte vodu, sáčky přísad k výrobě vína a vše sledujete na bezplatné aplikaci ve svém mobilu. Postup výroby vína je držen v tajnosti, ale podle autorů projektu je při něm využita celá řada elektrických snímačů, převodníků, topení, čerpadel, digitální zařízení měří obsah cukru kapaliny během procesu fermentace, je tam provzdušňování a tím se změkčuje tříslovina. Aroma vína pomáhá rozvinout ultrazvukový měnič. Pokud chcete mít ve víně i vůni dubu (jako z klasického sudu), existuje takzvaný „dokončovací“ prášek, který ji dodá.

Projektanti upozorňují, že víno vyrobené tímto způsobem ale vydrží jen takové dva týdny. Takže je spíše určeno k okamžité spotřebě.

Celé to zní jako sci-fi, či hloupost, ale podle testovacích vzorků má víno chutnat dobře. Jistě, Francouzi a znalci vína si nad tím odplivnou, ale pro méně náročné pijáky to možná bude v budoucnosti zajímavá varianta, pokud tedy bude existovat. Pro některé výrobce méně kvalitních vín, to ale může být učiněná katastrofa.

A jak proměnil Ježíš vodu ve víno - Jan 2:1-11:

„Třetího dne byla svatba v Káně Galilejské. Byla tam Ježíšova matka; na svatbu byl pozván také Ježíš a jeho učedníci. Když se nedostávalo vína, řekla Ježíšovi jeho matka: „Už nemají víno.“ Ježíš jí řekl: „Co to ode mne žádáš! Ještě nepřišla má hodina.“ Matka řekla služebníkům: „Udělejte, cokoli vám nařídí.“ Bylo tam šest kamenných nádob, určených k židovskému očišťování, každá na dvě až tři vědra. Ježíš řekl služebníkům: „Naplňte ty nádoby vodou!“ I naplnili je až po okraj. Pak jim přikázal: „Teď z nich naberte a doneste správci hostiny!“ Učinili tak. Jakmile správce hostiny ochutnal vodu proměněnou ve víno - nevěděl, odkud je, ale služebníci, kteří vodu nabírali, to věděli - zavolal si ženicha a řekl mu: „Každý člověk podává nejprve dobré víno, a teprve když už se hosté napijí, víno horší. Ty jsi však uchoval dobré víno až pro tuto chvíli.“ Tak učinil Ježíš v Káně Galilejské počátek svých znamení a zjevil svou slávu. A jeho učedníci v něho uvěřili.“

vib


Klíčová slova: voda, ježíš kristus, víno



Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.