nahoru

Íránský učitel vytvořil robota, který učí děti korán

ČTK, sd 26. února 2014 • 09:22
Robot
Robot
• foto: 
YouTube.com

Íránský učitel islámu sestavil robota, který mu pomáhá s výukou koránu. Na myšlenku vytvořit loutku, která se modlí, ho podle agentury AP přivedly na Západě vyráběné tančící a zpívající panenky.

Sedmadvacetiletý Akbar Rezáí se zapsal do soukromých kurzů robotiky a naučil se v nich sestavovat humanoidní roboty. Jeho profesí je přitom výuka koránu, s nímž seznamuje malé děti na základní škole ve Varamínu, ležícím jihovýchodě od Teheránu.

„Byl jsem jednou na rodinné sešlosti a holčička si tam hrála s panenkou, která uměla tančit a zpívat. Pozoroval jsem, jak byla zaujatá, a napadlo mne, že by se to dalo využít k náboženským účelům i k zábavě,“ řekl Rezáí.

Rezáí použil výukový program korejského výrobce robotů, který opatřil modifikacemi, takže je robot schopen napodobovat pohyby, jaké muslimové dělají při modlení. Některé z dětí tvrdí, že když vidí modlit se robota, dostanou hned chuť opakovat to po něm. Výrobce si už zaregistroval patent a doufá v úspěch, který umožní velkovýrobu.

ČTK, sd


Klíčová slova: islám, učitel, robotDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.