nahoru

Uplynulo pět let od úmrtí Jana Kaplického a Praha je stále bez moderní knihovny. Jako jedna z mála světových metropolí

ČTK, sto 13. ledna 2014 • 17:00
Uplynulo pět let od úmrtí Jana Kaplického a Praha je stále bez moderní knihovny. Jako jedna z mála světových metropolí
foto: profimedia.cz

Architekt Jan Kaplický proslul především svým návrhem Chobotnice, neboli projektem Národní knihovny, která měla stát na pražské Letné. Ani pět let od jeho smrti však knihovna nestojí – nejen ta Kaplického, ale ani žádná jiná.

Projekt Kaplického „blobu“ vyvolával mezi Pražany diskuse – dalo by se dokonce říct, že obyvatele metropole rozdělil do dvou znesvářených táborů. Bez ohledu na to, zda se nám chobotnice líbila, či ne, je škoda, že metropole Národní knihovnu stále nemá.

Jinak jsou na tom některá světová města jako Birmingham nebo Helsinky. Na svou výstavbu čeká knihovna v Bagdádu. Pražská nejnovější knihovní budova je Národní technická knihovna v Dejvicích, kde je nejen technická, ale i klasická městská knihovna. I tak by ale možná Praze „slušela“ budova národní knihovny, byť samozřejmě v menším měřítku než například ta newyorská. Podívejte se, jaké knihovny mají ve světě.

ČTK, sto


Klíčová slova: architektura, kaplicky, smrt, KnihovnyDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.