nahoru

Chytré podprsenky měří náladu, odhalí rakovinu a když je rozepnete, pošlou zprávu na Twitter

čip, ČTK4. prosince 2013 • 09:13
chytrá podprsenka
chytrá podprsenka
• foto: 
archiv

Výzkumníci firmy Microsoft navrhli "chytrou podprsenku", která dokáže zjistit stres své nositelky.

Prototyp spodního prádla obsahuje vyjmutelné senzory, které sledují srdeční a kožní aktivitu, z nichž získávají údaje o náladě. Cílem je poskytnout nositelnou technologii, která by mohla zabránit přejídání způsobenému stresem.

Údaje o náladě nositelka dostává prostřednictvím aplikace pro chytrý telefon, která ji upozorní na riziko "emočního útoku na jídlo". Podle výzkumníků je právě podprsenka pro podobné zařízení ideální, protože může snímat EKG v blízkosti srdce. Snahy vytvořit něco podobného pro muže zatím nejsou příliš úspěšné, protože snímače jsou od srdce příliš daleko.

Technologie zapracovaná do kousků běžného oblečení se čím dál častěji prosazuje při monitorování celé škály zdravotních stavů. Minulý měsíc byla představena podprsenka se spojením na Twitter, která odeslala zprávu při každém rozepínání, aby tak nositelce připomněla samovyšetření prsů. A minulý rok získala americká firma patent na nositelné zařízení analyzující teplotu prsů s cílem zjistit rakovinu.

Naopak v reakci na sérii znásilnění v Indii vyvinuli tři studenti inženýrství podprsenku se senzory a elektrickým obvodem, který se aktivuje, pokud se někdo pokusí ženu osahávat.

čip, ČTK


Klíčová slova: podprsenka, spodní prádloDiskuse ke článku